+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Ruhsal Hastalıkların Tedavisinde Bir Sera Projesi "The Triangle of the Vegetables"

16 Ocak 2018, 09:25
  defa okundu.

Ekvadorlu mimarlık firması Natura Futura Arquitectura'nın yerel malzemelerle tasarladığı yapı, ruhsal hastalıkların tedavisine yönelik işlevler barındırıyor.

Ruhsal Hastalıkların Tedavisinde Bir Sera Projesi "The Triangle of the Vegetables"

Bitkilerin tedavi edici özelliği yüzyıllardır bilinir. Bazı hastalıklar ve ruhsal sorunlar üzerinde terapi amaçlı olarak sebze yetiştiriciliğini kullanmak ise dünya üzerinde gittikçe yaygınlaşıyor. Natura Futura Arquitectura'nın son projesi de, sebze ve çiçek yetiştirmeye son derece elverişli subtropikal iklime sahip Nayón'da yer alıyor.

Yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip bu yerleşmede bulunan Huertomanías isimli sosyal kooperatifin, psikosomatik problemlerden ve şizofreniden dolayı sosyal etkileşim sorunları olan üyelerine, sosyalleşmeleri ve aynı zamanda gelir elde etmeleri için sebze yetiştiriciliği yaptırılıyor. Meyve ağaçlarının toprağa dikilmeden önce nemden ve böceklerden korunabilmeleri için ise düşük bütçeli bir seraya ihtiyaç duyuluyor.

Mimarların üçgen gibi basit bir geometride tasarladıkları strüktür, kooperatif üyelerinin de inşa sürecine dahil olmasıyla bambu ve ahşap gibi yerel malzemeler kullanılarak tamamlandı. Üyelerin bu sayede hem yapım araç gereçlerini kullanmayı öğrenmeleri, hem de takımın bir parçası olmaları sağlandı. Strüktür en son plastik bir örtüyle kapatıldı. Oluşan bu yarı transparan ve hafif strüktür, basit biçimli ve doğayla harmanlanan saflığıyla mimarlığın sosyal rolünü vurguluyor ve aynı zamanda mimarlık firmasının görev edindiği, insanlara özgürlük kazandırma ve onlara değer verme ilkelerini projeye kazandırıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler