+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Peyzaj Projelerinin İstenmesine Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor

15 Ocak 2018, 12:00
  defa okundu.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile yapı ruhsat aşamalarında zorunlu hale gelen peyzaj projeleri için ortak mesleki bir dil oluşturulması gayesiyle hazırlanan "Yapı Ruhsat Aşamasında Peyzaj Projesi" kitabı dağıtıma çıktı.

Peyzaj Projelerinin İstenmesine Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor

Peyzaj Mimarları Odası'nın açıklama metninden: 

3 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile yapı ruhsat aşamasında peyzaj projesi zorunlu hale geldi. Bu zorunluluğun ardından hem kamuoyuna, hem kamu kurumlarına, hem de meslek camiamızda ortak mesleki bir dil oluşturulması gayesiyle hazırlanan Yapı Ruhsat Aşamasında Peyzaj Projesi kitabı dağıtıma çıktı.

Odamızın Temmuz ve Ağustos aylarında 981 büyükşehir, merkez ve ilçe belediyesi ile yaptığı görüşmeler neticesinde; peyzaj projeleri ve peyzaj mimarlığı hizmetleri konusunda birbirinden farklı uygulamalar olduğu ve yapılan uygulamaların eksikliğiyle beraber, meslek alanında bir ortaklaşma ve ortak dil gerekliliği saptaması yapılmış, akabinde; Türkiye genelinde, peyzaj projeleri ve peyzaj mimarlığı hizmetleri uygulamalarının standartlaşması ve eksiklerinin giderilmesi amacıyla Odamız kurulları tarafından yapılan değerlendirme sonrasında "Yapı Ruhsat Aşamasında Peyzaj Projesi" kitabı yayımlanmıştı.

1 Ekim 2017 itibari ile yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından Odamız tarafından hazırlanan kitap, ülke çapında dağıtıma çıktı. İl, ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyelerinin yanı sıra il özel idareleri, bakanlıklar ve bakanlıkların ilgili müdürlüklerine Aralık ayı içerisinde kitaplarımız ulaştırıldı. Kitap dağıtımının ardından ilgili kurumlarla görüşmeler sürdürülmekte, yapılan uygulamaların takibi titizlikle sürdürülürken, önümüzdeki günlerde tarihleri kamuoyuyla paylaşılacak "Peyzaj Proje Standardizasyonu" konulu bir çalıştay yapılması planlanmaktadır.

Üyelerimiz tarafından yerelliklerindeki uygulamalara ilişkin, oda örgütlülüğüyle iletişime geçmeleri, sürecin tüm örgütlü gücümüzle yönetilmesine olanak sağlayacaktır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler