+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Birleşik Krallık’ta “Çılgın Proje”: Kıyıdan Kıyıya Orman

12 Ocak 2018, 15:15
  defa okundu.

Birleşik Krallık hükümetinin geçtiğimiz hafta açıklamış olduğu projede, Kuzey İngiltere'de elli milyon ağaç dikilmesi ve ülkenin bir kıyısından diğerine kadar uzanan devasa bir orman alanı oluşturulması öngörülüyor.

Birleşik Krallık’ta “Çılgın Proje”: Kıyıdan Kıyıya Orman

Açıklanan planın gerçekleşmesi halinde Kuzey İngiltere, Liverpool'dan Hull'a kadar uzanan, yüz yirmi mil uzunluğunda bir yeşil koridora sahip olacak. Önerilen orman alanı, ülkenin en çıplak kısımlarından birini yeniden doldurmakla kalmayacak; ayrıca çevresindeki büyük kentlerde ikamet edenlerin doğa ile bütünleşebilecekleri yeni kaçış noktaları sunacak.

Birleşik Krallık, %13 ile Avrupa'da orman alanı oranının en düşük olduğu ülkelerden biri. Galler (%15) ve İskoçya'ya (%18) kıyasla yalnızca %10 oranında ormanlık alana sahip İngiltere'de yürütülen yüksek hızlı tren hattı projesi nedeni ile bölgedeki mevcut orman alanları da tehdit altında bulunuyor. Planın tam anlamıyla hayata geçirilebilmesi için projeye beş yüz milyon poundluk bir bütçenin ayrılması gerekiyor, hükümet ise henüz bunun 5.7 milyonluk kısmını sağlayabilecek durumda.

Plan ile ilgili esas dikkat çeken detay, planın halihazırda devam eden bir dönüşüm sürecini destekliyor oluşu. Bu proje, İngiltere'yi daha yeşil bir ülke haline getirmek için atılan ilk büyük adım değil. Endüstriyel kullanımlar sebebi ile tahribata uğrayan peyzajı yeniden canlandırmak için yirmi sekiz yıl önce yürütülen dikim operasyonları ile oluşturulmuş olan "Ulusal Orman", yeni planda önerilen orman alanının yaklaşık yüz mil kadar güneyinde bulunuyor.

1991: Ulusal Orman'ın bulunduğu bölgenin, dikim operasyonları öncesi hali. Soluk yeşil alanlar, projeden önce yeni dikimlerin yapıldığını göstermekte.
2016: Yirmi beş yıl sonra aynı bölgede dikili alanların önemli ölçüde arttığı görülüyor.
(Görsel kaynağı: citylab.com aracılığı ile, The National Forest)

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler