+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Evsizlik Sorununa Karşı Dikey Mikro Evler

30 Kasım 2017, 12:00
  defa okundu.

Framlab’in geliştirdiği “Homed” projesi, New York’taki dün geçtikçe içinden çıkılmaz hale gelen evsizlik sorununa, binaların boş kör cephelerine dikey barınma modülleri yerleştirerek çözüm getirmeyi hedefliyor.

Evsizlik Sorununa Karşı Dikey Mikro Evler

Birçok metropol kentte olduğu gibi New York'ta da 1930'lardaki Büyük Depresyondan günümüze kadar, kentin barınma sisteminin taşıma kapasitesinin artan bir hızla aşılması nedeniyle, güvenli, temiz, rahat evlere erişebilmek büyük bir sorun haline gelmiş. Evsizlik Koalisyonu'nun araştırmalarına göre, kentteki yaklaşık 61.000 kişi evsiz barınaklarında yaşarken, binlerce kişi sokaklarda, metro istasyonlarında ve diğer kamusal alanlarda kalıyor. Mimarlık ve tasarım stüdyosu Framlab'in geliştirdiği "Homed" isimli proje, "teknolojiye dayanarak evsizliği ortadan kaldırma" misyonundan hareketle tasarlanmış.

Framlab, New York'ta arazi fiyatlarının sürekli artışta olması ve üzerine inşa edecek arazilerin de hızla azalması nedeniyle boş yer arayışına girmiş ve binaların boş yan duvarlarını "dikey parsel" olarak kullanmaya karar vermiş. Sonuç olarak, binaların yan duvarlarındaki yapı iskelelerine kurulan altıgen şeklindeki mikro yaşam birimleri ortaya çıkmış.

Projedeki yapı iskelesi sistemi, konut modüllerinin rahatlıkla bir araya getirilmesini, uygun maliyetle monte edilmesini, genişletilmesini, sökülmesini sağlıyor. Sistem hızlı bir kurulum sağladığı için modüller acil durumlarda başka binalara da taşınabiliyor. 

Konut birimi, ikamet eden kişiye bir sene boyunca barınak sağlıyor. Çelik ve oksitlenmiş alimünyumdan yapılan prefabrike dış cephesi kent koşullarına uyum sağlarken, ahşap katmanlarla kaplı 3D baskıdan çıkmış, organik şekillerdeki iç mekan sıcak bir ortam sağlıyor. 3D baskı olan iç kısım, geri dönüştürülmüş bioplastik malzemeden yapıldığı için aynı zamanda çevre dostu.

Farklı modül tipolojileri birleştirilerek yatak odasından banyoya, çalışma odasına kadar çeşitli işlevlerde yaşam birimleri elde edilebiliyor.

Framlab, Homed'u evsizliğe tekil bir çözüm olarak düşünmediklerini, evsizliğin büyük, kompleks bir sorun olduğunu ve asıl çözümün geniş ölçekte politikalar geliştirmekle mümkün olacağını da belirtiyor. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
selim senin / 4 Aralık 2017, 15:17
 
insepşındaki topaç / 3 Aralık 2017, 21:30
Japonya'da üretilen Metobolism akımının yapılarını aklıma getirdi. Nakagin Capsule Tower yapısı da benzer ölçekte mekan sunuyor yanılmıyorsam, diyeceğim o ki mimarlık gelecekte bu tür üretimler sunacak gibi. Kenzo Tange başkana selam olsun :)
saygılar...
 
Çisem Formınsu Nostır / 1 Aralık 2017, 20:07
Evsizlerin konut ihtiyacına çözüm içinde yürünülemeyecek kadar küçük kapsüller olmamalı. Daha çok evsize yuva olsun diye karton koliler bırakalım sokaklara o zaman? Daha ucuz ve pratik. Hareket kabiliyetleri de bu öneriden daha zayıf olmaz...

Önümüze iki üç şekilli grafik çıstaklı render koyuldu diye hemen yargılar değişiyor. Aynısı TOKİ yapsa ve kıytırık üç beş render ile sunsa yine aynı şekilde beğenebilecek miydik? Yoksa mevzuyla alakası olmayan Foster a mı küfredilecekti kendi tasarladığı yatta geziyor diye?
 
MURTAZA / 1 Aralık 2017, 15:38
Vahşi kapitalizmin köpeği FORMAN NOSTIR birkaç yıl önce kendi tasarladığı mide bulandırıcı yatıyla Bodrum semalarında geziyordu. Bakarken mimarlık ve ödev ahlakı arasındaki güçlü diyalektiği düşünerek acınası olanın sokakta kıçı donan sefiller değil. Kara sermayenin yarattığı cemiyetin mensubu cilalanmış insanlar olduğunu fark etmiştim.

Burada esas mide bulandırıcı olan bu gibi insanların sırf daha temiz daha kompleks daha büyük projelerin müellifi oldukların için zahiri bir saygı görmeleriydi. Halbuki mimarlığın tözüne dair hiçbir şey söyleyemeyen aciz insanlardı bunlar. Toksik eğitim kurumlarında 19 yaşındaki çocuğa Ticaret Merkezi çizdiren bir geleneğin ürettiği seri üretim zihinlerin tasvirleriydi. Medeniyetin en huzursuz tarafıydı.

"Framlab, Homed'u evsizliğe tekil bir çözüm olarak düşünmediklerini, evsizliğin büyük, kompleks bir sorun olduğunu ve asıl çözümün geniş ölçekte politikalar geliştirmekle mümkün olacağını da belirtiyor. "
 
Çisem Formınsu Nostır / 1 Aralık 2017, 14:51
İçinde yürüyemeyeceğiniz bir ev.
 
burak özmen / 30 Kasım 2017, 16:24
Hem fikir olarak hemde estetik olarak gerçekten güzel bir proje olmuş.
 
MURTAZA / 30 Kasım 2017, 15:01
Uzun zamandır gördüğüm en başarılı çözüm. Cephede etkisi, pratikliği, fonksiyonelliği, modüler yapısıyla yoğun konutlaşmanın olduğu yerlerdeki birçok soruna tatmin edici çözümler getirmişler.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler