+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Havalandırma Kanalı Değil Pavyon

Yazar: Jessica Mairs
Kaynak: Dezeen
25 Ağustos 2017, 13:50
  defa okundu.

PUP Architects, yerel planlama otoritelerinin alanın gelişimi üzerine tekrar düşünmelerini sağlamak amacıyla doğu Londra'da, kanal kıyısında bulunan bir deponun çatısında tüp benzeri bir pavyon tasarladı.

Havalandırma Kanalı Değil Pavyon

Theo Molloy, Chloe Leen ve Steve Wilkinson'un yürüttüğü Londra merkezli stüdyonun hazırladığı tasarım, gayrimenkul komisyoncusu Shiva sponsorluğunda düzenlenen yıllık bir komisyon olan Architecture Foundation'ın yeni Antepavilion programı için inşa edildi.


Fotoğraflar: Jim Stephenson,

Drone Çekimleri: Tapio Snellman

Yapı, Shiva tarafından Columbia Wharf Studio'nun çatısına yaptırılan diğer pavyonlardan oluşan koleksiyona katılıyor. Bu strüktürlerin hepsi kentte yaşamanın alternatif yolları için birer prototip olarak inşa edilmişler. Yapılar, yerel planlama departmanının, diğer proje tiplerine çok zor izin verirken, Regent Kanal boyunca inşa edilecek lüks konut bloklarınına müsaade eden kararlarını zorlamayı amaçlıyor. Örneğin Shiva'nın, 2016 yılında yine çatıda tasarladığı basit plaj evi önerisi de proje ilerlemesine rağmen reddedilmişti.

PUP Architects, yerel planlama kanunlarında çatıya sabitlenmiş iki katlı servis strüktürlerine izin veren bir açık kapı bulduktan sonra pavyonu kanal üzerinde inşa etmeye karar vermiş. Mimarlar basın açıklamasında projeden şöyle bahsetmişti:

Çatıya buna benzer ilginç bir tesis kurabiliyorken neden yaşamak ve çatılardaki yüzlerce metrekarelik alanı özgür bırakmak ve bunu daha pozitif bir yolla yapabilmek için bir tartışma başlatmak istedik.

Yapıları destekleyen bu tesislerin veya nesnelerin aynı sıkı incelemelere konu olmaması bir çeşit iki yüzlülük. Bu büyük çirkin bir şey olsa bile pratik bir eleman olarak görülüyor ve oraya yerleştirebiyorsun, kimse umursamıyor. Söylemek gerekirse, çatımda küçük eğlenceli bir yazlık ev yapmayı çok isterim fakat buna izin vermezler.

Proje, bu konular etrafında bir tartışma başlatmak için var. Dolayısıyla eğer Hackney (konsey) bize geri dönüp fikrimizle mücadele etmeyi denerse bu ilginç olacak. Bu nedir, içinde yaşanabilir mi, yapıya servis mi veriyor?

Ahşap çerçeveli pavyon, geri dönüştürülmüş Tetra Pak malzemeden imal edilen gümüş renkli shingle ile kaplanmış. Tetra Pak çoğunlukla içeceklerin bulunduğu karton kutularda kullanılıyor. Molloy, lamine plastik, metal ve plastik malzemelerin yağmur koruyucu olarak kullanılabileceğini Letonya'da bir bira fabrikasındaki öğrenci projesini yönetirken keşfetmiş.

Tetra Pak parçalar, ham köşeleri gizlemek ve dış duvarları örtmek amacıyla kare formunda katlanmış. Her parçanın alt köşesi ise rüzgarın ve gün ışığının iç mekana ulaşmasına imkan verir şekilde gevşek bırakılmış. İç duvarlara daha sonra yalıtım uygulanması mümkün ve mekanı daha uzun süre yaşanabilir kılmak için ayrıca küçük bir mutfak da eklenmiş.

Asma merdiven pavyonun üzerinde, büyük ölçekli penceresiyle ziyaretçilerin kanalı ve apartman bloklarını izlemesine imkan veren manzara noktasına doğru kıvrılan bir koridor boyunca ikinci kattaki stüdyoya uzanıyor.

Yapıya aşağıdan erişmek pratik bir beklenti olsa da merdiven, çatı kanalının ne olduğu ve gizlilik fikri hakkında biraz da olsa düzeni bozan bir unsur olarak strüktür konseptimize eklendi. Bu açıkça ulaşılabilir olması için tasarlanmayan yapıyı çatıya çıkmadan da kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Architecture Foundations müdür yardımcısı Phineas Harper:

Yapı, yerel otoriteleri iyi fikirlere karşı ne kadar açık fikirli oldukları konusunda provoke etmeyi amaçlıyor. Bu yasal bir proje ama planlama sistemi ile ilgili tüm bu problemleri, arkadaşça ve eğlenceli bir yolla işaret ediyor. Fakat bu problemlerden kurtulamazsınız.

Eğer bir pavyon inşa edecekseniz ona politik bir bakış da kazandırmalısınız diye düşündük. Umarım Antepavilion Projesi'nin başka bir etkisi, diğer pavyon projelerinin de birer tutum içerisine girmelerini sağlamak olur.

The Serpentine Pavilion uzun zamandır süren inanılmaz bir program oldu fakat rotasında gidiyor veya biraz da olsa gücünü kaybediyor gibi hissettiriyor, insanlar politik duruşu daha güçlü bir şeyler arayışında.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler