+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Adımları Elektriğe Dönüştüren Yürüyüş Platformu

10 Temmuz 2017, 14:02
  defa okundu.

Londra merkezli üretici firma Pavegen'in tasarladığı platform üzerinden geçen insanların adımlarını elektriğe dönüştürüyor.

Adımları Elektriğe Dönüştüren Yürüyüş Platformu

Londra'da, Oxford Caddesi ve Barrett Caddesi arasında dolaşan ve alışveriş yapan insanlar, "Pavegen Yürüyüş Platformu" üzerinde yürüyerek sadece adımlarıyla güç üretebiliyor.

Londralı üreticiye göre hazırlanan V3 paneli ile yaya akış metrikleri kullanılarak, adımlar 5 watt'lık güç haline getirilebiliyor.

Bu sayede elde edilen kinetik enerji daha sonra elektriğe dönüştürülerek caddedeki sokak lambaları, kablosuz vericiler aktif hale geliyor. Yol boyunca yerleştirilen hoparlörlerden, insanların platformda yürümesiyle aktif hale gelen, sakinleştirici bir kuş sesi çalıyor.

Paneller, caddede yürüyen yayaların akıllı telefonları aracılığıyla ne kadar elektrik ürettiklerini görmelerine de olanak tanıyor. Markalı uygulamalar yayaların adımlarını indirim ve fişlere dönüştürerek onları ürettikleri enerjiye göre ödüllendiriyor. 

Caddenin bir tarafına yerleştirilen Harry Dobbs tasarımlı geometrik satış birimleri de, klasik giyecekler ve taze yiyeceklerin olduğu portatif mağazalardan oluşuyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler