+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Türk Ahşap Konut Mimarisi 17.-19. Yüzyıllar

4 Temmuz 2017, 15:30
  defa okundu.

Doğan Kuban'ın "Türk Ahşap Konut Mimarisi 17.-19. Yüzyıllar" kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıktı.

Türk Ahşap Konut Mimarisi  17.-19. Yüzyıllar

Kitabın tanıtım metninden:

Mekân ile insan arasındaki ilişkinin öncül ve en özel ürünü olan "ev", mimarlık alanının sınırlarını çoktan aşarak geniş bir disiplinler alanının göstergesi olarak benimsenmiştir. "Türk evi" ise tüm çeşitliliğine, geniş bir tarihi ve coğrafi alanı kapsamış olmasına rağmen ancak 20. yüzyıldan itibaren araştırma konusu olmuştur.

Türk konut geleneği, temel düzenini ve öğelerin yerleşimindeki özgünlüğünü yüzyıllarca korumuştur. Oda mekânının kökeninde, göçer geleneklerinin varoluş biçimi yatar; yaşam ve form iç içe geçer. Göçer pragmatizm ve İslam soyutlamasının örtüşmesiyle zenginleşen bu konut, Anadolu-Türk toplumunun yerel özelliklerini de yansıtır. 16. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı egemenliğinin sağlamlaşmasıyla doruk noktasına ulaşarak "hayatlı ev"de özgün ifadesini bulur. Türk evi, beş yüz yıldır seyahatnamelere, gravür ve resimlere konu edilerek betimlenmiş olmasına karşın özellikle ahşap olan yapı malzemelerinin kısıtlı ömrü, bu mimariyi tüm detaylarıyla inceleyecek yeterlilikte veri bırakmamıştır.

Türk ahşap konut mimarisinin, kapsamlı bir tarih araştırması ve derinlemesine bir kuramsal yaklaşımla değerlendirilmeye çalışıldığı bu kitapla, evrensel mimarlık tarihinde hak ettiği konuma ve değere ulaşmasını diliyoruz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
ozan öztepe / 3 Ağustos 2017, 11:11
Adı her ne kadar 17.-19.yy arası şeklinde tanımlansa da Anadolu evinin " otağ'dan oda'ya " yaklaşık 1000 yıllık mekânsal gelişim sürecini anlatan müthiş bir kitap...
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler