+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Kıyılar Hâlâ Tehlikede

16 Haziran 2017, 11:31
  defa okundu.

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre Üretim Reformu adıyla sunulan tasarıyla endüstri bölgesi için yer bulunamadığı gerekçesiyle kıyılar, denizler yapılaşmaya açılabilecek.

Hükümetin sanayinin desteklenmesi gerekçesiyle TBMM'ye sunduğu ancak eğitimden çevreye, hatta milletvekili maaşlarına kadar düzenlemeler içermesi nedeniyle "torba"ya dönüşen tasarıdaki denizler ve kıyılarla ilgili hükümler endişe yaratıyor.

TBMM'ye sunulduğu günden bu yana sert eleştirilerin hedefi olan tasarının kıyı yağmasına neden olacağı iddia edilen maddesi muhalefet milletvekillerinin tepkisi üzerine komisyonda değiştirildi. Tasarının, "Kıyılarda yer alan illerdeki coğrafi şartların zorluğu ve uygun alanların bulunmaması veya kıyı alanının yetersizliği nedeniyle, kaynakların etkin kullanımını sağlamak, bölgesel kalkınma hedeflerine ulaşmak, uluslararası rekabet ortamında yatırımcımıza avantaj sağlamak amaçlarıyla Bakanlar Kurulu kararı ile kıyı dolgu alanlarda mevcut en iyi teknikleri kullanan endüstri bölgesi ile 2219 sayılı Hususi Hastaneler Kanunu kapsamında kalan sağlık tesisleri hariç olmak üzere, Sağlık Bakanlığının önerisi ve Bakanlar Kurulunca alınacak kamu yararı kararı doğrultusunda kurulacak sağlık tesislerinin kurulması amaçlanmaktadır" hükmünde değişiklik yapıldı.

"Yerli, yeşil ve yenilikçi sanayi bölgelerine geçişin sağlanması" hedefiyle hazırlandığı ileri sürülen reform paketiyle getirilmek istenen değişikliklerle, kent merkezindeki değerli arsalarda kalan sanayi sitelerinden boşalacak arsaların yandaş müteahhitlere verileceği ifade edildi. Yeni sanayi sitelerinin de kıyılara, deniz dolgulara, meralara ve zeytinliklere inşa edilmesinin de önünün açılacağı uyarısında bulunuldu.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler