+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Rönesans’ın Gençleri “Geleceği” Tasarlıyor

7 Nisan 2017, 13:36
  defa okundu.

Rönesans Holding’in üniversite öğrencilerine “sürdürülebilirlik” kültürünün kazandırılması amacıyla gelenekselleştirdiği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının üçüncüsünde ödül alan gençler TED Rönesans Koleji’nde düzenlenen törende açıklandı.

Rönesans’ın Gençleri “Geleceği” Tasarlıyor

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Yarışması’nın 3. yılında farklı 133 üniversiteden, 3 binden fazla öğrenci başvurdu. Yarışma kapsamında bugüne dek 20 bin üniversite öğrencisine dokunmayı başaran Rönesans Holding’in hedefi 5 yıl içinde 100 bin gence ulaşmak. 

Rönesans, “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” projesiyle, çevre dostu mimari, yeşil binalar ve sürdürülebilir geleceğin tasarlanmasında gençlerin eğitimine katkıda bulunuyor. Rönesans Holding, bu yıl üçüncüsünü düzenleyerek gelenekselleştirmeyi hedeflediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının kazananlarını 6 Nisan’da TED Rönesans Koleji’nde gerçekleştirilen törende açıkladı.

 Günümüzde insanların yeşil alanlara olan ihtiyacı kentler büyüdükçe artıyor. Doğaya yakın olmak, insanı dinlendirici ve iyileştirici özelliklere sahip olduğu gibi aynı zamanda bir ihtiyaç olarak ön plana çıkıyor. İnsanın doğayı model alarak yaptığı tasarımlar da sürdürülebilir ve yenilenebilir oluyor. Bu gerçekten yola çıkarak, bu seneki yarışmanın teması mimaride “Sürdürülebilir Rekreasyon ve Gençlik Merkezi” olurken; mühendislik alanında ise “Sürdürülebilir İnşaat Yönetimi” projeleri değerlendirildi.

3'ÜNCÜ YILDA 3 BİNİ AŞKIN BAŞVURU 

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Yarışması’na bu yıl farklı 133 üniversiteden, 3 binden fazla öğrencinin başvurdu. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp şu bilgileri verdi: “Bu projeyi benzerlerinden ayrıştıran en önemli özellik tüm Türkiye’yi kapsıyor olması. Sadece büyük şehirlerdeki üniversitelerle sınırlı kalmıyoruz. Anadolu’nun tüm illerindeki üniversitelere ulaşıyor ve en önemlisi oradaki gençler için Rönesans Holding’i erişilebilir kılıyoruz. Bu seminerlerde gençlerle bir araya geliyor, sohbet ediyor, onların fikirlerini önemsiyor ve sorunlarını dinliyoruz.  Geleceğin mimar ve mühendislerine sürdürülebilirlik kavramının en sağlıklı biçimde aktarılması amacıyla oluşturulan proje kapsamında bugüne kadar Van’dan Amasya’ya, Trabzon’dan Manisa’ya Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde eğitim gören 20 bini aşkın öğrenciye dokunmayı başardık. Bu ilgiden ve öğrencilerin heyecanından dolayı çok mutluyuz. Hedefimiz 5 yıl içerisinde 100 bin öğrenciye ulaşmak.”

DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLERDEN İLHAM VEREN KONUŞMALAR

TED Rönesans Koleji’nde düzenlenen ödül töreninde dünyaca ünlü mimarlar “inşaat sektöründe trendler ve sürdürülebilirlik” üzerine deneyimlerini paylaştılar.

Doğadan ilham alarak tasarımlar yaratmak şeklinde özetlenen biyomimetiğin öncülerinden biri olarak kabul edilen ve aynı zamanda TED Talks konuşmacısı Michael Pawlyn, ödül töreninin ilgi gören konuşmacılarından biri oldu. Ödül töreninin diğer konuşmacıları ise mimaride yenilikçi eserleri ile tanınan Emre Arolat; Nevzat Sayın ve Han Tümertekin oldu. TED Rönesans Koleji’nde düzenlenen ödül töreninde dünyaca ünlü mimarlar “inşaat sektöründe trendler ve sürdürülebilirlik” üzerine deneyimlerini paylaştılar.

Doğadan ilham alıyor, geleceği tasarlıyor

 “Rönesans Holding’in bu önemli projesi için İstanbul’da olmaktan çok mutluyum” diyen Michael Pawlyn, gençlere doğadan ilham alan sürdürülebilir projelerinin detaylarından bahsetti. Pawlyn, genç mimar ve mühendislere bu bakış açısının mimariye sağladığı faydaları anlatırken, sürdürülebilirlik kavramının mimariyi yeniden şekillendirmekte olduğunun da altını çizdi.

Doğanın 3.8 milyar yıldan bu yana sürekli geliştiğini ve öğrendiğini kaydeden Pawlyn, “Doğa sürdürülebilirlik için çözümler sunan eşsiz bir kaynak. Biz mimarlar ve tasarımcıların bu çözümleri kullanmaması için hiçbir neden yok” dedi ve ekledi: “Önemli olan geleceği pozitif yönde tasarlayan liderler arasında yer aldığımızı düşünmek... Çalıştığınız proje veya şirket ne olursa olsun, aldığınız her karar ve attığınız her adımda bunu düşünmekten vazgeçmemeliyiz”

“İlham kaynağım sokaklar”

Törene katılan Han Tümertekin ise, mimar olarak görevinin insanları daha iyi, daha mutlu çevrelerde yaşatmak olduğunu belirtti. “İnsanların daha iyi yaşayabileceği çevreler yaratmayı çoğu zaman unutuyoruz. Benim buna karşı çözümüm gündelik hayatı izlemek” diyen Tümertekin, bir tasarımcının en kapsamlı öğrenme alanının sokaklar olduğunu düşündüğünü belirtti ve gençlere “Malzeme kullanımı, doğallık, fonksiyonellik gibi birçok unsur gündelik hayatta kullanılıyor. Gözünüzü açın etrafınıza bakın. Bakmayı biliyorsanız sokaklardan çok şey öğrenebiliriz” tavsiyesinde bulundu.

“Yıkmayın, yeniden yapın”

Gençlere sürdürülebilirlik tanımını farklı bir açıdan anlatan Nevzat Sayın ise, Sürdürülebilirlik illa yıkmak ve yeniden yapmak anlamına gelmiyor. Sürdürülebilirlik bazen kapatılmış eski bir endüstri yapısının başka bir yapıya nasıl dönüştürülmesine gerektiğine yönelik kararı vermek ve bu kararlar doğrultusunda yapının hayatını sürdürmesine sağlamak, onu enteresan bir mekan olarak kullanılmasına katkıda bulunmaktır” dedi ve ekledi: “Her şeyi yıkıp, yerine yenilerini yapmak yerine, bazen dönüştürerek de sürdürülebilir kılmak mümkün...”

“Sürdürülebilirlik önemli ve zor”

Törenin son değerli konuğu ise Emre Arolat oldu.Bir binayı nerede ve nasıl yaparsanız yapın, sadece içine ağaçları doldurduğunuzda sürdürülebilir bir bina yapmış olmuyorsunuz. Bu algının kabul görmesi endişemi artırıyor” diyen Arolat, “Sürdürülebilirlik dediğimiz şey, balkonlara ağaç konulmasının ötesinde bir konu olduğunu düşünüyorum” diye vurguladı. Sürdürülebilirliğin en önemli ve bir taraftan da en zorlayıcı konu başlıklarından biri olduğunu gençlere hatırlatan Arolat “Mimarlık koca bir sepet. Yer, rüzgâr, politika, imar, ekonomi, kültür, istekler ve benzeri pek çok konu devreye giriyor. Zor iş ama yine de öğrenmeye devam etmeliyiz…”

ÖDÜL VE STAJ İMKANI

Bu yılki yarışma, daha önceki senelerde olduğu gibi mimarlık ve mühendislik olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlendi.  Sürdürülebilirlik kriterlerine uygun çevre dostu sistemlerin kullanıldığı tasarım ve projelerin katıldığı yarışmada projeler, İTÜ, ODTÜ, Mimar Sinan, Yıldız Teknik, Boğaziçi, Gazi, İnönü ve Gebze Teknik üniversitelerinde görev yapan ve her biri farklı branşlarda uzmanlaşmış akademisyenlerin yer aldığı bir jüri tarafından değerlendirildi.

Jüri üyeleri projeleri, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, enerji verimliliği, atıkların azaltılması, yenilikçi malzeme kullanımı, suyun tasarruflu kullanımı, sürdürülebilir yaşam ve eğitim alanlarının yaratılması gibi kriterler açısından değerlendirdi. Dereceye giren öğrenciler, para ödülünün yanı sıra Rönesans Holding bünyesinde staj yapma imkanının da sahibi oldu. 

Yarışmanın mimarlık dalında, birincilik ödülü Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Melih Ceylan’ın oldu. İkinciliği Gazi Üniversitesi’nden Ebru Şahin, Emre Taşçı, Furkan Sarı, Ali Behlül Oktut ve Melih Ak’ın oluşturduğu takım kazandı. Üçüncülük ödülünü ise Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Talha Girgin ve Hudayberdi Meretgeldiyev’in takım aldı. Mimarlık dalında mansiyon Gazi Üniversitesi’nden Ayten Avincal, Esra Doğan, Şükran Ergun ve Zişan Kulaklı’nın oldu.

Mühendislik dalında birincilik ödülünü Abdullah Gül Üniversitesi’nden Hüseyin İlcan, Merve Sönmez, Banu Başyiğit, Zafer Yılmaz ve İbrahim Halil Çatak’tan oluşan takım kazandı. İkincilik ödülünü Celal Bayar Üniversitesi’nden Seçkin Gültekin, Denizhan Askan ve Muammer Ögutcen’in takımı kazandı.  Üçüncülük ödülü ise Sakarya Üniversitesi’nden Mustafa Genç’in oldu. Mühendislik dalında mansiyon ödülüne Gazi Üniversitesi’nden Ali İhsan Yılmaz, Ahmet Baran Sökmener, Barış Altuntaş, Fatih Hüsrev Yıldız ve Hasan Ali Kırkpınar’ın oluşturduğu takım kazandı.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Özel Ödülü’nü ise Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Cemal Temel ve Hanse Yalçınkaya kazandı.  

Her iki kategoride dereceye giren finalistlerin ayrı ayrı ödüllendirildiği yarışmada, birinci seçilen projeye 20.000 TL, ikinciye 16.000 TL, üçüncüye 14.000 TL para ödülü verildi. Mansiyon ödülü ise 10.000 TL olarak belirlendi. Yarışmada dereceye giren gençleri para ödülünün yanı sıra Rönesans Holding bünyesinde staj yapma imkanı elde etti.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Betül Aksen / 14 Nisan 2017, 00:32
Geçen seneki arazinin tamamına beton döküp yeşil çatıyla sürdürülebilirliği sağladığını iddia eden projenin birinci seçilmesinden sonra bu seneki kazananlara şaşırmadım. Sanırım seçici kurul şartnameyi okumadan başlıyor eleme sürecine bunun başka bir açıklaması olamaz. Her aşaması niteliksiz, içi boş bir süreç için emek harcayan onca öğrenciye yazık.
 
Murtaza Kınık / 13 Nisan 2017, 12:48
Şaibeli bir süreç yönetimi sonucunda çok çok kötü projelerin ödül aldığını görmekteyiz.

1-İlk olarak şartnamede topografyayı kullanın demişsiniz ancak ödül alan projelerin tamamı alanı gridlere bölüp geçmiş. Topografya bu projelerin neresinde ?

2- Ödüllü projelerin "gayrimenkul ödülü hariç" hepsi berbat bir kurgu ile yola çıkmış, analizsiz, kavramsız, alakasız projeler yapmışlar. Bu arkadaşların projelerini neye dayanarak seçtiniz. Cidden merak ediyoruz.

3- Proje alanını gridlere bölüp, binaları oturtunca ve üstlerini de yeşil çatı deyip yeşile boyayınca bu sürdürülebilir tasarım mı oluyor. Öğrenciyiz ve öğreniyoruz çünkü. Böyle mi olmalı yani ?

4-Proje alanı 33 bin metrekare. Ve bir gençlik merkezini ortaya koyunca tasarım tamamlanmış mı oluyor. Ödüllü proejelrde Oluşan ölü ve artık mekanlar hiç dikkatinizi çekti mi acaba ?

5- Projelerin bir kavramsal altlığının olmaması, analizlerinin, sebep sonuç ilişkilerinin olmaması TAMAMİYLE ÇİZDİM OLDU şeklinde yapılan projeler olması acaba sizleri ödüllendirirken hiç düşündürmedi mi ?

6- Güneşlenme yönlerinden tutun da , rüzgarın hareketine kadar her şeyi resim yapar gibi rastgele çizen ödüllü projeler acaba neye dayanılarak "sürdürülebilir" ilan edildi.

7- Ölçeksiz ve kentten bağımsız çizilen projeler ne zamandan beri sürdürülebilir adlediliyor ?

8- Ödül alamayan projelere en azından toplu mail atarak bunu bildirmeniz gerekmez miydi ? Ertlenen karar tarihini ve cevaplandırılmayan soru-cevapları unutturabileceğiniz , Emre arolatı falan getirince üstünü kapatabileceğinizi mi sandınız merak ediyoruz ?

9-ÜLKEMİZİN GELECEĞİ dediğiniz gençlerin acaba,neyi göz önünde bulundurarak haklarını yediniz ? Bunu ayrıca merak ediyoruz. Bu ödüllü projeleri yapan arkadaşlarımız mı bu ülkeyi yaşanabilir hale getirecekler ? Adamlar çoğu şeyi rastgele çizmişler diyoruz, daha ne diyelim.
 
Didem Tızman / 9 Nisan 2017, 14:39
Rönesans her sene olduğu gibi bu sene de şaşırtmadı.
 
Mehmet Kaymaz / 9 Nisan 2017, 14:33
Süreç içerisinde hiç alışılmadık, yarışma sürecinden çok uzak bir yolun izlendiği, "soru-cevap" ya da "juri raporu" gibi ödül alan ya da almayan öğrencinin faydasına olacak uygulamaların yerine gösteriş ve reklam kaygısı güden bir galayı andıran, katılımcı olmasına rağmen ödül törenine davet edilmeyen arkadaşlarımızın dahi olduğu, hayal kırıklığı niteliğinde bir yarışma süreci izlenmiştir.
 
Tolga BERKER / 9 Nisan 2017, 13:04
Yönetmelik ve Şartnamedeki aykırı durumların karşılaştırıldığı aşağıda belirtilen kısımlar ve dahasının uzunca açıklandığı şu linki şuraya yorumu da sizlere bırakıyorum . Saygılarımla

https://drive.google.com/file/d/0Bx3GQIiutIr2SHRaS1JzMDhTNUk/view?usp=sharing
 
Tolga BERKER / 9 Nisan 2017, 12:09
Kolokyumun yapılmadığı , kazananlar dışında projelerin sergilenmediği gibi internette rönesansın onayı dışında proje yayınlanılmasına izin verilmeyen , göz boyama için yapılmış bir söyleşi ile olayın üzerinin kapatıldığı sürdürülmemesi gereken bir sürdürülebilirlik yarışması süreci izledik. Kazanan projelere bakıldığında maalesef sürdürülebilirlik denildiğinde jürinin aklına yeşil çatı dışında bir kriter gelmemiş olması üzücü.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler