+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Yenilenebilir Nükleer Enerji Santralleri

Kaynak: Designboom
6 Nisan 2017, 13:30
  defa okundu.

ABF-lab, nükleer enerji santrallerinin Fransa'daki kritik kaderi hakkında bir çalışma hazırladı.

Yenilenebilir Nükleer Enerji Santralleri

Fransa'nın enerji geçiş sürecini derinden sorguladığı bir dönemde, nükleer enerjinin geleceği temel endişelerden birisi halini aldı. Buna bir cevap olarak, mimarlık ve mühendislik stüdyosu ABF-lab, bu tartışmalı alanları yeniden işlevlendirmeye yönelik bir araştırma önerisi sunuyor. Tasarımcılar çalışmayı, "Artıları ve eksileri bir yana, 20 yy.'da fosil yakıtlara ve merkezileşmiş çağa özgü bu dev endüstriyel yapıların kaderini ve kendini yeniden keşfetme kapasitelerini merak etmek mantıklı bir durum." şeklinde açıklıyor.


Bugey, Fransa'daki mevcut nükleer enerji santrali. (Fotoğraflar, Görseller ve Video: ABF-lab)

Fransa'daki santral Bugey, ABF-lab'ın projesi için örnek alan olarak seçilmiş fakat bir şey yapmadan önce ekip böylesi bir endüstri için derinlemesine bir araştırmaya girişmiş. Fabrikaların işletim süreci (yaklaşık 50 yıl) sona yaklaşırken şu soru gündemde: Bu endüstriyel mirasla ne yapılabilir ve bu peyzaj yaralarıyla nasıl başa çıkabiliriz? Bazıları santrallerin yok olup yerini doğal peyzaja bırakmasını isterken bazıları da büyüyen talebi karşılamak amacıyla, nükleer santralleri bir süzgece koyup yaşam sürelerini yapay bir şekilde uzatmayı seçecektir. Bunun gibi strüktürlerin söküm maliyetleri epeyce pahalı. Enerji geçiş yasası tarafından belirlenen hedefler ve 2025'te nükleer enerji üretimini %50-%75 oranında azaltma isteği karşısında bu sektör çıkmaza giriyor.

Stüdyonun öngördüğü kurulum, mevcut olanı korumayı ve onu yenilenebilir enerji tesisine dönüştürmeyi amaçlıyor. Projeye göre türbinler mevcut kulelerin üstüne kurularak onları solar bacalara dönüştürüyor. Bu sırada büyük bir sera, hapsettiği sıcak havayı üfleyerek türbinleri harekete geçiriyor ve elektrik enerjisi yaratıyor. Daha sonra güneş panelleri seranın üzerine yerleştirilerek, temiz elektrik enerjisinin ikinci kaynağı olan kurulum tamamlanıyor. Son olarak, üretilen enerji mevcut şebekeden tekrar dağıtılıyor.


yenilenebilir enerji santralinin mekanizması

 


diyagramatik süreç

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler