+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

10 ton test kitapçığı topladı

Kaynak: NTV
7 Eylül 2011, 09:35
  defa okundu.

Van'da bir dershanede görev yapan öğretmen, öğrencilerin çözdüğü soru bankası kitapçığı ve yaprak testlerinden oluşan yaklaşık 10 ton atık kağıdı toplayarak, geri dönüşüme kazandırdı.

Van'da özel bir dershanede öğretmenlik yapan Halil Dusak, 6 ay önce ''atık kağıtların geri dönüşüme kazandırılması'' adı altında bir çalışma başlattı. Öğrencilerin dershanede çözdüğü soru bankası kitapları ile yaprak testlerden yaklaşık 10 ton atık kağıt elde eden Dusak, bu kağıtları, geri dönüşüme kazandırmak üzere TEMA'ya bağışladı.

Kağıtların geri dönüşümünün orman alanlarının korunması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Dusak, şöyle konuştu:''Bu çalışma özellikle deneme sınavlarında başarısız olan öğrencilerin ders çalışıp çalışmadığını takip ettiğim sırada başladı. Her sınıftan bir başarısız öğrenci seçtim. Öğrenciye çözdüğü bütün soru bankası kitapçıkları ile yaprak testleri ve diğer kitapları bana getirmesini söyledim. Öğrenciler de böylelikle çözdüğü kitapçıkları ve testleri bana getirmeye başladı. Ben de kitapları alırken tek tek kontrol ettim. Gerçekten hepsini çözmüş mü? Yapamadığı sorular var mı? Varsa, onların çözülmesi için yardımcı oldum. Böylelikle öğrenciler daha fazla ders çalışmış oldu. Ayrıca kağıtlar da geri dönüşüme kazandırılmış oldu.''

Yapılan ders takibiyle öğrencilerin puanlarında yüzde 30'luk bir artışın gözlendiğini ifade eden Dusak, daha sonra çalışmaya dershanedeki 450 öğrenciyi de dahil ettiğini belirtti.

Ocak ayından bu yana yaklaşık 10 ton atık kağıt topladığını bildiren Dusak, ''Bu, topladığımız kağıtlarla 6 ayda yaklaşık 170 ağacı kesimden kurtarmak demektir'' şeklinde konuştu.

Dershane öğrencilerinden Mehmet Korul da takip edilen öğrenciler arasında yer aldığını, bu uygulama sayesinde başarısının arttığını öte yandan doğaya da önemli katkı sağladığını söyledi.

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler