+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

ETH Zürih Öğrencileri Robotik Üretim Tekniğiyle Ahşap Pavyon Tasarladı

Kaynak: Dezeen
10 Şubat 2017, 11:00
  defa okundu.

ETH Zürih yüksek lisans öğrencileri Dijital Yapım programı kapsamında inşada malzeme israfını en aza indirmek amacıyla geliştirdikleri robotik üretim tekniğiyle ahşap kiremitli bir pavyon tasarladı.

ETH Zürih Öğrencileri Robotik Üretim Tekniğiyle Ahşap Pavyon Tasarladı

Ahşap inşaatlarda robotların kullanımı üzerine devam eden bir araştırmanın parçası olarak üretilen pavyon, dünyada robotlar tarafından üretilmiş ilk iki katlı ahşap pavyon oldu.

Dersin yürütücüsü Philipp Eversmann, tekniklerin mekanikleşmesi ve yenilikçi geri bildirim süreçleri sayesinde imalat sisteminin, inşa sırasında farklı malzeme boyutlarına tepki gösterip malzeme israfını en aza indirdiğini söylüyor.

Kafes strüktür birbirine bağlanmış destekli küboidlerden oluşuyor. Kavisli dış duvarlar ve çatı, ahşap kiremit tabakasıyla kaplanırken girift strüktürde merdiveni ve pencere rafını oluşturan iç kısım çıplak bırakılmış.

Çerçeveyi oluşturmak için çeşitli açılarda mat çam sunta kullanan ekip, standart olmayan malzemelere robot tekniğini adapte etme iddiasını hayata geçirmişler.

Zemin kat, sergi alanı veya bir toplanma mekanı gibi tasarlanırken üst katta, çatının kıvrılarak oluşturduğu açıklık gözlem noktası işlevi görüyor.

Yapının tamamlanması, üretilen parçaların test edilmesi ve birleştirmesi ile birlikte 5 hafta sürmüş. Pavyon, Eylül 2017'de Zürih Tasarım Bienali'nde sergilenecek.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Burak Kılıç / 10 Şubat 2017, 12:15
Şu videoyu da belki paylaşabilirsiniz, iyi bir fikir veriyor:
https://goo.gl/plgqO7

 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler