+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

THBB Mimarlık Ödülleri'nin 2016 Yılı Kazananı Uygur Mimarlık Oldu

5 Ocak 2017, 09:52
  defa okundu.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)'nin bu yıl Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliği ile düzenlediği THBB Mimarlık Ödülleri'nin ödül töreni ve sergi açılışı dün akşam yapıldı.

THBB Mimarlık Ödülleri'nin 2016 Yılı Kazananı Uygur Mimarlık Oldu

THBB'nin, betonun doğru kullanımını özendirmek, mimari üretim sürecinde betonu tercih edilen bir malzeme olarak öne çıkarmak ve bu çerçevede nitelikli yapı örneklerini ödüllendirmek amacıyla dördüncü kez düzenlediği ödüller bu yıl üç aşamalı bir değerlendirme süreci sonunda belirlendi. Ömer Selçuk Baz, Hayriye Sözen ve Hüseyin Bütüner'den oluşan jüri ilk aşamada, ödüle başvuran 57 projeden 19 projenin seçildiği bir ön seçim listesi oluşturdu. İkinci aşamada ön seçim listesinden 6 finalist proje seçildi ve üçüncü aşamada ise finalist yapılar, müellifleriyle birlikte gezilerek değerlendirildi. Tüm bu titiz çalışmanın sonucunda Uygur Mimarlık tasarımı Güngören Tozkoparan Ortaokulu ödüle layık görüldü.

Dün akşam, FMV Özel Işık Okulları Muvaffak Benderli Salonu'nda yapılan ödül töreni, THBB Başkanı Yavuz Işık'ın konuşmasıyla başladı. Ardından, jüri adına konuşan Ömer Selçuk Baz, değerlendirme sürecine dair jürinin izlenimlerini paylaştı. Yapıların hikayelerini müelliflerden dinlemenin, yerinde görerek incelemenin öğretici ve anlamlı bir süreç olduğunu söyleyen Baz, kağıt üzerindeki projeyle yerinde görülen projenin çok farklı olduğunu belirtti. Değerlendirme sürecinde müelliflerden dinledikleri yapı hikayelerinin, projelerin zorlu koşullarda inşa edildiğini gösterdiğini söyleyen Baz, "Bu coğrafyada mimarlık yapmanın ne kadar zor olabileceğini bir kez daha gördük" dedi.

Konuşmaların ardından ödül töreninde önce finale kalan 5 yapının müelliflerine plaketleri takdim edildi. Ardından, ödüle layık görülen Güngören Tozkoparan Ortaokulu'nun müellifleri Semra Uygur ve Özcan Uygur'a ödül verildi. Ödül töreninin ardından, ön seçim listesindeki 19 projenin yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Sergi, 14 Ocak'a kadar Galeri Işık Teşvikiye'de görülebilir.

Jürinin değerlendirme raporunu dosyalar kısmından indirebilirsiniz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
ibrhm sglm / 9 Ocak 2017, 12:21
Kazanan kesinlikle Onur Teke'nin T - Evi olmalıydı. Arazi, Çevre, İnsan, Kent ve Yeryüzü elemanlarını ele alıp derğerlendirme yapıldığı zaman T- Evi öne çıkar. Böyle bir eser kazandırdığı için Onur Teke beye Teşekkürü borç biliyor Başarılarının devamını diliyoruz.
 
Azmi Açıkdil / 8 Ocak 2017, 14:23
, jüri adına konuşan Ömer Selçuk Baz, "kağıt üzerindeki projeyle yerinde görülen projenin çok farklı olduğunu belirtti..."
Gerçek bu. Görsellere aldanıp değerlendirilen projelerden nelerin üretildiğini veya uygulanmayan projeleri buna bağlayabiliriz. (Yapacak bir şey de yok)
Oysa, ödül kazanan Uygur Mimarlık ekibi için bunu söyleyemeyiz. Elle çizilen proje eğitiminden, böyle bir rahleyi tedrisatdan geçmiştir. Bu eğitim ile üretilen projelerde çizilen ie yerinde uygulanan arasında fark yoktur.
Ancak Selçuk Baz'ın sözü genelleştirmesi; ödüle layık görülen yapı çıplak yani içi dışı gözüken bir bina olmasının projede algılanamamış olmasından söylenmiş ve genellemeye alınmış olabilir.
Başta Semra ve Özcan Uygur ve Uygur Mimarlık ekibini tebrik ederim.
 
 
Dokümanlar

THBB Ödülleri 2016 Seçici Kurul Değerlendirme Raporu
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler