+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

SALT Araştırma Fonları 2017 Başvuruları Başladı

4 Ocak 2017, 11:13
  defa okundu.

SALT'ın 2013 yılında oluşturduğu SALT Araştırma Fonları'nın 2017 başvuruları başladı. Ön başvuru için son tarih 20 Şubat Pazartesi.

SALT Araştırma Fonları 2017 Başvuruları Başladı

SALT, 2013'ten bu yana verdiği araştırma bursuyla Türkiye'de sosyal ve ekonomik tarih ile 1950'ler sonrasında mimarlık, tasarım ve sanat alanlarında özgün belge edinimi ve araştırmayı hedefleyen projeleri destekliyor. 

2017'de 6 araştırma projesine 10.000 TL değerinde, toplam 60.000 TL'lik fon verilecek. Fonlardan ikisi sosyal ve ekonomik tarih, ikisi mimarlık ve tasarım, ikisi ise sanat konulu araştırmalara yönelik.

Başvurular iki aşamalı. 20 Şubat Pazartesi saat 18.00'e kadar yapılacak ön başvurular sonucunda konu, dönem ve araştırma alanının uygunluğu belirlenecek. Araştırma projesinin ön kabulü durumunda, asıl proje önerisinin 20 Mart Pazartesi saat 18.00'e kadar iletilmesi gerekiyor. Sonuçlar 21 Nisan Cuma günü açıklanacak.

Seçici kurul, Prof.Dr. Elvan Altan (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Doç.Dr. Ahu Antmen (Marmara Üniversitesi), Vasıf Kortun (SALT Araştırma ve Programlar), Prof.Dr. Nadir Özbek (Boğaziçi Üniversitesi) ve Lorans Tanatar Baruh'dan (SALT Araştırma ve Programlar) oluşuyor.

Araştırma projeleri için belirlenen konu başlıkları şöyle:

Sosyal ve ekonomik tarih araştırmaları
Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyılı ve/veya 20. yüzyıl Türkiye'sinin sosyal ve ekonomik tarihine ilişkin özgün araştırmalar ile SALT Araştırma bünyesindeki belgelerin kullanımıyla hazırlanan çalışmalara açıktır.

Mimarlık ve tasarım araştırmaları
Türkiye'de 1950'ler sonrasında basılı kaynakların dışında kalan konulara ilişkin araştırmalara ve/veya mevcut kaynaklara özgün yaklaşımlar sunan yeni çalışmalara açıktır. Tasarım nesnelerinden yapılı çevrede geniş coğrafyalara kadar her türlü ölçek konu olarak seçilebilir.

Sanat araştırmaları
20. yüzyılın ikinci yarısından bugüne bölgesel ve enternasyonal çerçeve ve ilişkiler içerisinde yerel sanat tarihleri yazımlarına, basılı veya bilinir kaynakların ötesinde özgün materyallerin araştırmasına açıktır.

Detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler