+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Kasırga Biçimli Heykelsi Merdiven

14 Aralık 2016, 10:00
  defa okundu.

İsrail’in Tel Aviv kentinde, Moshe Zur’un tasarladığı Amot Atrium Kulesi'nin giriş holüne, Amerikan lale ağacından, kasırga şeklinde heykelsi bir merdiven yapıldı.

Kasırga Biçimli Heykelsi Merdiven

Tel Aviv'in merkezi iş alanı olan Ramat Gan'da yer alan 158 metre uzunluğundaki Amot Atrium Kulesi'nin girişindeki heykelsi merdiveni Oded Halaf tasarlanmış. Merdiven, camla kaplı 4 kat yüksekliğindeki ortogonal lobide hareketlilik sağlıyor.

Halaf, projede, mühendislik problemlerine mimari çözümler getirme konusunda uzmanlaşmış bir zanaatkar olan Tomer Gelfand'ile beraber çalışmış. Tomer Gelgand, babasının atölyesinde marangozluk yaptıktan sonra, yıllar içinde ahşap, çelik ve camın karmaşık uygulamalarında ustalaşmış, aranan bir isim haline gelmiş. Halaf'ın merdiven için hazırladığı kabataslak eskizleri Gelfand'a vermesinden 18 ay sonra, Gelfand tüm inşa aşamalarını tamamlayarak Halaf'ın hayallerini gerçeğe dönüştürmüş.

Merdiven strüktürü iki parçanın kesişiminden oluşuyor: Metal merdiven iskeleti ve heykelsi ahşap dış kabuk. Halaf ve Gelfand, ahşap kabuk için, öncelikle renginden dolayı Amerikan lale ağacını seçmişler, materyalin performansı ve işlenebilirliği de artısı olmuş. Toplamda, yerel üreticiden temin ettikleri 120 m3 lale ağacı kullanmışlar.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Mert Ekin / 14 Aralık 2016, 17:08
ama böyle merdivene de böyle başlık olur, başka ne olsun, bu nasıl bir merdiven yahu, yazık bu devirde 120 m3 ağaca...
 
Oğuz Emre Bal / 14 Aralık 2016, 14:06
Başlıklarla çığır açıyorsunuz.... Şöyle bir şeyler deneyebilirsiniz: https://goo.gl/nQq3tI
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler