+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

21. Yüzyıl "İlkel Kulübe"si

Kaynak: Dezeen, Domus
8 Aralık 2016, 13:29
  defa okundu.

Kaliforniya merkezli stüdyo Bureau Spectacular, filozof Marc Antoine Laugier'nin insanın ilk meskeni ve mimarlığın temeli olarak tanımladığı ilkel kulübeden (The Primitive Hut) esinlenerek, ahşap ayaklıklar üzerinde yükselen bir strüktür tasarladı.

21. Yüzyıl "İlkel Kulübe"si

Stüdyonun kurucusu Jimenez Lai'nin tasarladığı "Another Primitive Hut" isimli strüktür, 21. yüzyılın domestik ev düzenine uyarlanmış bir iç mekan ağaç evi.

Tamamı ahşaptan üretilen ağaç ev yerleştirmesi, uzun ayaklıklar ve onların üzerine oturtulmuş kutu şeklinde bir hacimden oluşuyor. Küçük bir merdivenle strüktürün ikinci katına ve çatısına çıkılıyor.

Yerleştirmenin içi inek derisi desenli ve koyun yünü dokulu küçük halılarla, saksı bitkileriyle, metal ve plastik sandalyelerle döşenmiş.

Strüktüre ilham veren The Primitive Hut, Marc Antoine Laugier'nin 1753'te yazdığı Mimarlık Üzerine Deneme kitabında mimarinin arketipi olarak önerdiği bir konsept. İlk modern mimarlık filozofu olarak anılan Laugier, süsleme sanatlarının yoğun kullanıldığı Barok stile keskin bir tezatla, mimarlığın kökenlerine geri dönmesi, doğal özellikleri içermesi gerektiğini savunuyordu.

Lai tasarladığı yerleştirmeyle, izleyicilerin modern çağda basit, kırsal bir kulübenin rolünü sorgulamalarını istiyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler