+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

600 yıllık Kurna Köyü için endişeli bekleyiş

18 Kasım 2016, 15:17
  defa okundu.

Geçmişi 600 yıl öncesine dayanan Pendik’e bağlı Kurna Köyü bugünlerde diken üstünde. Köyün içinde geçecek otoyol projesi davalık olurken kaymakamlık ev sahiplerine ‘yıkım’ yazısı göndermeye başladı.

600 yıllık Kurna Köyü için endişeli bekleyiş

Gelen yazıya göre, alınan kamulaştırma kararı gereği Cuma günü yıkım yapılacağı ev sahiplerine bildirildi.

Son yılların en büyük kamulaştırma işlemi Kuzey Marmara Otoyol Projesi için yapılıyor. Resmi Gazete'nin 22 Ekim tarihli sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, kamulaştırma işleminin bir ucu Sakarka Akyazı'ya, diğer ucu Kınalı'ya uzanıyor. Dev otoyol projesinin geçiş noktalarından biri de Pendik'e bağlı Kurna Köyü. Geçmişi 600 yıla dayanan Kurna Köyü'nde tarım ve hayvancılık yapılmaya devam ediyor.

İş Makineleri Köyün Dibinde

750 hanenin bulunduğu köyde şimdilerde ise ciddi bir belirsizlik yaşanıyor. Otoyol projesi ile ilgili çalışmalar hız kazanırken, iş makineleri evlerin hemen dibinde faaliyet gösteriyor. Yol çalışması için zaman-zaman dinamit patlatılırken, bir kısım ev sahibi ise sancılı bir süreç başladı.

"Son Proje Kamunun da Zararına"

Edinilen belgelere göre ise Kurna Köylüleri, alternatif bir güzergah belirlenmesi için başta Başbakanlık olmak üzere bir dizi girişimde bulundu. Toplanan imzalar ilgili kurumlara gönderildi. Yapılan yazışmalarda, belirlenen güzergah sonrası, yolun köyü ikiye böldüğü belirtildi. Yapılan bildirimlere göre, alternatif bir güzergah belirlenmesi talep edildi. Kurna köylüleri adına açılan davalarda veya verilen dilekçelerde, belirlenen yeni güzergahın hem daha maliyetli olduğu hem de çevreye büyük bir zarar verdiği belirtildi. Belirlenen güzergah nedeni ile köy çevresindeki çok sayıda ağacın da kesileceği belirtilerek "Yolun yapılmasına karşı değiliz. Ancak daha uygun bir alternatif söz konusu" denildi.

Cuma Günü İçin 'Yıkım' Bildirimi

Yapılan bir dizi girişim ile birlikte, Danıştay Altıncı Daire'ye de tedbir talebi ile dava başvurusunda bulunuldu. Öte yandan, yol projesi ile ilgili sürecin de hızla işlediği anlaşıldı. Pendik Kaymakamlığı'nın, Kurna Köyünden çok sayıda kişiye 'yıkım' için bildirimde bulunduğu öğrenildi. 20 yılı aşkın bir süredir Kurna Köyü'ne yaşayan Ragıp Çavuş da kaymakamlık tarafından bildirimde bulunan isimlerden. Söz konusu yazıda, 18 Kasım günü sat 14:00'da yıkım yapılacağı kendisinin de yıkımın yapılacağı yerde olması için bilgilendirildi.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler