+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Huzurlu Bir Mekan: Çin Filarmoni Salonu

Huzurlu Bir Mekan: Çin Filarmoni Salonu

19 Ekim 2016, 09:50
  defa okundu.

MAD Architects Pekin'de Çin Filarmoni Orkestrası için yeni bir konser salonu tasarladı.

MAD Architects'in akustik uzmanı Yasuhisa Toyota ile birlikte tasarladığı Çin Filarmoni Salonu, şeffaf cephesi ve lotus çiçeğine referans veren tasarımıyla dikkat çekiyor. Salon, orkestranın ilk kalıcı mekanı olması bakımından da önem taşıyor.

1600 kişi kapasiteli konser salonu, üzüm salkımı gibi düzenlenmiş; sahnenin çevresini saran oturma alanlarındaki sıralar terasların eğim yoluna yerleştirilmiş. Taç yaprakları şeklinde tasarlanan tavan, lotus çiçeğinin yapraklarına referans verirken tavanda kullanılan beyaz renk, oturma alanında kullanılan ahşapla kontrast oluşturuyor. Mekana giren doğal ışık, bir çiçeğin açılan yapraklarından süzülen ışığı andırıyor. Tavan aynı zamanda müzikal performansla uyumlu görsellerin veya ışıkların yansıtılabileceği bir yüzey gibi kurgulanmış.

MAD Architects, bu mekanın bir konser salonu olmaktan öte ziyaretçilere, kentten kaçıp sakin bir mekana sığınma imkanı verdiğini ifade ediyor. Yoğun kentin merkezinde huzurlu bir mekan oluşturmak istediklerini söyleyen MAD Architects kurucusu Ma Yansong, "Ziyaretçiler, bu mekana girdikleri andan itibaren farklı bir zaman ve mekanın içine çekilecekler" diyor.

Lotus gölüne bitişik olan güney cephede 400 kişi kapasiteli bir prova salonu bulunuyor. İç mekan, optimum seviyede müzik deneyimi için kıvrımlı ahşap duvarlarla tasarlanmış. Sahne arkasındaki ayarlanabilen akustik paneli doğal ışığın içeri girmesini ve izleyicilerin manzarayı izlemesini sağlamak için yükseltilebiliyor. Binada aynı zamanda profesyonel bir kayıt stüdyosu, bir kütüphane, bir koleksiyon galerisi, ofisler, prova odaları ve diğer yardımcı etkinlik mekanları bulunuyor.

Salonun 2019'da tamamlanması planlanıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler