+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Sıfır-Karbon Kentte Atık Malzemelerden Bar

Kaynak: psfk, Inhabitat
12 Ağustos 2016, 16:30
  defa okundu.

Hiroshi Nakamura & NAP mimarlık ofisi, Japonya'nın Kamikatsu kentinde, atık malzemeleri yeniden işlevlendirerek tasarladığı Kamikatz Public House ile WAN Sürdürülebilir Binalar 2016 ödülünü aldı.

Sıfır-Karbon Kentte Atık Malzemelerden Bar

Kamikatsu, kendisini sıfır-karbon prensibine adayan küçük bir şehir. Sakinlerinin çöplerini 34 kategoride ayrıştırdığı kentte %80 oranında geri dönüşüm sağlanıyor.


Kamikatsu

Kamikatz Public House, tasarımındaki çevreye uyumlu planlanmış detaylarla, kentin sıfır karbon prensibine uyum sağlıyor. Yapının 8 metrelik camlardan oluşan cephesinde, çevredeki terk edilmiş evlerden alınan malzemeler yeniden değerlendirilmiş. Bu pencerelerin yaz boyunca sağladığı hava akışı, yapının içini serin tutuyor. Bina, pub ve hediyelik eşya dükkanı olarak kullanılıyor.

Binanın içerisinde, yer döşemeleri için geri kazanılmış karolar, avize için şişeler, duvar kağıtları için de gazeteler kullanılmış. Binanın dış cephesinde yeniden değerlendirilen atık sedir ağacı malzemeler doğal hurma özünden yapılan boyayla boyanmış.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Erdal Göç / 16 Ağustos 2016, 13:22
Ürküttüğü kurbağaya değmeyecek bi'şey.. 'Gelişmiş ülkelerin göz boyamaları'ndan biri diyeceğim.
 
LEYLA SARICA / 15 Ağustos 2016, 10:08
Aynı yeryüzünde ne kadar farklıyız.Biz evsel ve tehlikeli atık ayrımını bile yapamazken,Kamikatsu şehrinde 34 ayrı kategori.Tebrikler !
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler