+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Selim Erdil'in "Ma Vie La" Projesine Architizer Ödülü

9 Mayıs 2016, 09:53
  defa okundu.

New York merkezli, mimari, iç mimari projeler ve tasarım ürünleri paylaşım platform ve ödül organizasyonu Architizer’ın düzenlediği Architizer A+ Awards 2016 yarışmasının ödülleri açıklandı.

Selim Erdil'in "Ma Vie La" Projesine Architizer Ödülü

Amerika Birleşik Devletleri Houston Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu mimar Selim Erdil'in Çeşme, Paşalimanı'nda hayata geçirdiği "Ma Vie La" projesi, "Mimari Betonarme" kategorisinde jüri elemelerini geçerek halk oylamasında birincilik ödülünü kazanan ilk Türk yapımı proje oldu.

Önemli mühendislik ve mimari tekniklerle tasarlanan yapı 16 metre uzunluğundaki kütlesinin 8 metresini konsol olarak havada taşıyor. En büyükten en küçük ölçeğe kadar tümüne yakını el işçiliği ile yapılmış olan "Ma Vie La" ince detayları için ilmek ilmek işlenen bir proje olması ile bu ödülü almaya hak kazandı.

İzmir ve İstanbul'da başarılı projelere imza atan ve 1954'den beri faal olan Erdil İnşaat'ın yöneticisi Selim Erdil, 'Türkiye'nin başarılı Yüksek Mimarı Orhan Erdil'den aldığım bayrağı, hayata geçirdiğim ve gelecek projelerim ile üçüncü kuşak olarak daha ileriye taşımaktan ve ülkemize bu ödülü getirmekten çok mutluyum' dedi.

Selim Erdil ve Erdil İnşaat ekibi, ödülü almak için 12 Mayıs'ta New York'ta yapılacak gala gecesinde katılacaklar.

100 farklı kategori altında ödül alan başarılı projelere, Joseph Altuzarra, Paola Antonelli, Yves Béhar Liz Diller, Rem D. Koolhaas, David Rockwell, ve Ian Schrager gibi dünyaca ünlü mimar ve tasarımcılardan oluşan 300'den fazla jüri üyesi tarafından karar veriliyor. Aralarında "Ma Vie La" projesinin de bulunduğu 2016'nın kazanan projelerine Phaidon yayınevinin çıkaracağı özel bir kitapta da yer verilecek.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Emre Ozkan / 27 Haziran 2017, 23:11
evet, ev güzel bir ev, mimarını tebrik etmek lazım. odamız denklik verse ne olur, vermese ne olur?
 
Özlem Erdoğdu Erkarslan / 27 Haziran 2017, 23:00
Evet ARE sınavlarına girenler ve ancak akredite mimarlık yüksek lisansı yapanlar taşır mimar ünvanını... Aynen benim de bilgim bu yönde Emre Bey. Architectural Engineering lisansı sonrası yüksek lisansa architectural engineeringde devam ederlerse terim tam oturmamış olsa da yapı mühendisi ünvanı taşırlar. Mimar Mühendis ünvanı artık ülkemizde yok ve okuyucu açısından çok kafa karıştırıyor. Sizinle farklı şeyler söylemiyoruz. NAAB bizim ülkemiz için de MİAK'ın alt yapısını oluşturduğundan eğitimin içindekiler için oldukça iyi biliniyor bu konu...Düzeltmemin Architizer ödülü ve yapı ile ilgisi olmadığını özellikle ilk yorumumda belirtmiştim. Yinelemekte fayda var, tartışmayı Ömer Yılmaz'In dediği gibi yapı üzerinde yoğunlaştırmak sanıyorum daha doğru olacak. Çok teşekkürler.
 
Emre Ozkan / 27 Haziran 2017, 21:23
Dört yıllık bu okullardan mezun olanlar, iki yıl daha NCARB akredite bir yüksek lisans programında okurlarsa mimar olarak imza atma yetkisine sahip olabilmek icin gerekli olan ARE sınavlarına girme hakkını (belli bir süre de bir mimarın yanında çalısıp mesleki tecrübe edindikten sonra) kazanabiliyorlar. Ama bu şartlar hem BSc hem BArch bütün dört yıllık okullardan mezun olanlar için aynı.
 
Omer Yilmaz / 27 Haziran 2017, 19:41
Konut çok iyi görünüyor. (Her zaman yerinde görmek lazım notunu düşerek konuşmak lazım bu da dursun yanında.)

Böyle bir konutu tasarlayıp uygulatabilenin iki şeye ihtiyacı yok bence.

1- Diplomaya.

2- Architizer Ödülü gibi ödül endüstrisinin parçası olan bir ödüle başvurmaya.
 
Özlem Erdoğdu Erkarslan / 27 Haziran 2017, 19:32
Sayın Emre Özkan o programı biliyorum. Derecesi Bsc dir; BArch değil... Bizde o programlara odamız umarım denklik vermiyordur. Mimarlarla çalışan mühendislerdir o programın mezunları; mimar değil... Çok önemli bir ara derece olan architectural engineering inşaat sektörümüzün ciddi biçimde ihtiyacı olan bir uzmanlık alanı olup mimarlık eğitimi ile eşit değildir. Yüzyıl başındaki derecelerde gerçekten söylediğiniz çifte ünvan vardı ama aynı şey değil.
 
Emre Ozkan / 27 Haziran 2017, 18:06
Houston Department of Civil Engineering'de bir mimarlık programı var. https://goo.gl/xsMoXg
architectural engineering adı altında yapı fiziği gibi teknik konuları daha ağırlıklı olan bir eğitim veriyorlar, bizde bir zamanlar mimar-mühendis ünvanıyla mezun veren okullar gibi.
Ya da Mimar Kemalettin Bey'in Hendese-i Mülkiye Mektebinden (simdiki İTÜ) ve Berlin Teknik yüksek okulundan mezun olup mimar olması gibi. :)
 
Özlem Erdoğdu Erkarslan / 27 Haziran 2017, 12:27
Houston Department of Civil Engineering'de bir mimarlık programı olduğunu sanmıyorum. Ünvanlar konusu kafamı karıştırdı. Haberin içeriği açısından bu çok önemli olmasa da, okuyucu için dikkat çeken bir detay...
 
Omer Yilmaz / 14 Ağustos 2016, 09:11
İyi görünüyor, keşke paralı ödüller yerine Mies, Ulusal Mimarlık Ödülleri gibi ödüllere başvurulsa, oralarda finalist, kazanan olsa.

Tasarımcının eline sağlık.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler