+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Narmanlı Han'ın Son Hali

Yazar: İdris Emen
Kaynak: Radikal
2 Mart 2016, 14:44
  defa okundu.

Beyoğlu'ndaki tarihi Narmanlı Han'da yürütülen restorasyon çalışmaları görüntülendi. Görüntülerde, binaların bir kısmının içinin tamamen boşaltıldığı, sadece dış duvarların kaldığı görülüyor.

Narmanlı Han'ın Son Hali

Mimari projesini Sinan Genim'in çizdiği tarihi Narmanlı Han 'da restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restorasyon çerçevesinde hanın iç tarafında yürütülen çalışmalar görüntülendi.

Fotoğraflarda hanın arka cephesinde bulunan binaların bir kısmının içinin tamamen boşaltıldığı, sadece dış duvarların kaldığı görülüyor.

NEDEN ÖNEMLİ?

İstiklal Caddesi'nin en eski yapılarından biri olan Narmanlı Han 1831 yılında inşa edildi. Narmanlı Han 1880 yılına karar Rus elçiliği, ardından 1914 yılına dek Rus hapishanesi olarak kullanıldı.

Aliye Berger, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bedri Rahmi Eyüboğlu başta olmak üzere birçok yazar ve sanatçının eserlerini ürettiği han için 2015 yılında restorasyon projesi hazırlandı.

Proje 16.06.2015 tarihinde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanınca bütün tepkilere rağmen 19 Ocak'ta restorasyon için ilk çalışmalara başlandı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler