+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Enzo Mari'nin Mobilyasını Mülteciler Yeniden Tasarladı

Derleyen: Nilüfer Karakoç
20 Kasım 2015, 09:29
  defa okundu.

İtalyan tasarımcı Enzo Mari, Berlinli CUCULA Mültecileri'ne destek programları kapsamında bağış toplanması için kendi mobilya tasarımı olan Autoprogettazione'i yeniden tasarlayabilme yetkisi verdi.

Enzo Mari'nin Mobilyasını Mülteciler Yeniden Tasarladı

Autoprogettazione, Enzo Mari tarafından, 1974 yılında sadece bir çekiç ve çivi kullanarak en temel malzemelerden yapılabilen bir mobilya koleksiyonu olarak tasarlandı.

Mari'nin Batı Afrika mültecileri için bir atölye çalışmasına ev sahipliği yapmasından sonra CUCULA kurucusu Sebastian Däschle'nin tasarımcıyla bağlantıya geçmesiyle organizasyonun yeniden yapılmasına karar verildi.

İsminin anlamı Arfika dili Hausa'da "birbirini korumak" ya da "birlikte bir şeyler yapmak" olan CUCULA, krize tepki olarak 2014 yılında kuruldu. CUCULA'nın eğitim programı mültecilere tasarım eğitimi vermeyi ve mobilya inşa etmeyi amaçlarken aynı zamanda da genel eğitim, dil becerileri konusunda yardım ve hukuki danışmanlık sunuyor.

Organizasyonda Däschle'ın çatısı altındaki beş mülteci, mülteci kamp kulübelerindeki ahşapları kullanarak sınırlı sayıda mobilyalar tasarladı. Mobilyalarda, birçok göçmenin Lampedusa'ya (Avrupa'ya giriş noktası olarak hizmet veren İtalyan adası) gittikleri kayıklardaki tahtalar da kullanıldı.

CUCULA'nın Enzo Mari koleksiyonu, Mari'nin Sedia tasarımının daha küçük bir versiyonu olan Bambino çocuk sandalyesi ve altında depo alanı bulunan bir koltuktan oluşuyor. 

Diğer CUCULA katılımcıları Mari'nin özgün tasarımlarının boyutlarını değiştirerek uzun veya daha kısa kullanıcılar için kişiselleştirilmiş mobilyalar tasarladı.

CUCULA tasarımcılarının yarattığı dört parçanın Cologne Fine Art fuarında 18 - 22 Kasım tarihlerinde sergilenmesi ve satışlardan elde edilecek tüm gelirin proje destekçilerine verilmesi amaçlanıyor. Müşteriler önceden kesilmiş çam panoları, çivileri ve kurulum talimatlarını satın alıp ürünü kendileri kurabilecek.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler