+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

2 Boyutlu İllüstrasyondan Mimari Forma Uzanan Bir Hikaye

Derleyen: Burcu Bilgiç
20 Ağustos 2015, 14:40
  defa okundu.

İllüstrasyon sanatçısı Noma Bar'ın Japonya'da tasarladığı ağaç ev "Bird Eye View", 2 boyutta tasarlanan görsel bir oyunu 3 boyutlu bir hikayeye dönüştürüyor.

2 Boyutlu İllüstrasyondan Mimari Forma Uzanan Bir Hikaye

Japonya’nın Kimoro bölgesinde yer alan Momofuku Ando Merkezi’nin içindeki gözlem evi Bird Eye View, İsrailli illüstrasyon sanatçısı Noma Bar tarafından tasarlanmış. Merkezin "Ağaç Evi Projesi" kapsamında inşa edilen proje, Noma Bar’a illüstrasyonlarını 3 boyutlu mimari formlar haline çevirmesi için fırsat sağlamış.

Ahşap gözlem evi kuş formunda tasarlanmış. Tasarımcı 2 boyutlu tasarımın görsel hikâye anlatıcılığını mimari yapıda da sürdürmeyi amaçlamış. Ziyaretçilerin gözlem eviyle hem görsel hem işlevsel ilişki kurması istenmiş.

Bird Eye View gözlem evi ağaçlık bir alanın en yüksek noktasında bulunuyor. Yapıya yaklaşan ziyaretçiler önce devasa ahşap yaprakları görüyorlar, iç içe geçmiş iki yaprak yandan bakıldığında kuş formuna benziyor. Yapraktan kuşa giden bu görsel dönüşüm anı, mimariye uyarlandığında yapının çevresinde dolanan ve daha sonra içine giren ziyaretçiler için 3 boyutta görsel bir oyuna dönüşüyor.

9 metre yüksekliğe oturan gözlem evi ağaçların arasında konumlanıyor ve bir tanesinin gövdesini kullanarak yükseliyor. Gözlem evinin genel tasarımındaki sadelik Bar’ın basit geometrik şekiller üzerinden giden illüstrasyonlarını mimari dilde tekrar üretiyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler