+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Anıtkabir'in Ötesi

9 Temmuz 2015, 09:53
  defa okundu.

Koç Üniversitesi Yayınları'ndan çıkan Christopher S. Wilson'ın kitabı, gelecekteki "Anıtkabir'in ötesi"ni tahmin edebilmek için geçmişteki Anıtkabir'in aydınlatılmasını amaçlıyor.

Anıtkabir'in Ötesi

Kitabın tanıtım metni şu şekilde;

Ölümünün ardından Anıtkabir'e nakledilene kadar Atatürk'ün naaşı farklı yerlerde kaldı, halkın ziyaretine açıldı. Anıtkabir'in Ötesi: Atatürk'ün Mezar Mimarisi - Ulusal Belleğin İnşası ve Sürdürülmesi adlı kitap Atatürk'ün naaşının tutulduğu bu yerleri; cenaze törenlerini; Anıtkabir'in inşasını, muhafazasını ve kurumsallaşmasını inceliyor. Bunlardan hareketle, mezar mimarisinde ortaya çıkan Atatürk temsillerinin ulusal ve kolektif belleği şekillendiren faktörlerle ilişkisini ortaya koyuyor.

Kitap, naaşın geçtiği ya da kaldığı noktaları takip ederek bu mekânların ulusal bellekteki anlamlarını araştırıyor. Atatürk'ün mezar mimarisinin iki kalıcı örneği olan Dolmabahçe Sarayı'ndaki yatak odasında ve Anıtkabir'de, zaman içinde yapılan değişiklikleri göstererek mezar mimarisinin ulusal belleği sürdürmedeki dinamik kullanımına da dikkat çekiyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler