+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Kırılgan Bir Oyun Alanı

Derleyen: Derya Gürsel
19 Haziran 2015, 17:00
  defa okundu.

Le Corbusier'in Cité Radieuse'u Dan Graham'ın camdan oyun alanına ev sahipliği yapıyor.

Kırılgan Bir Oyun Alanı

Ora-İto tarafından sanat galerisine dönüştürülen, Corbusier mabetlerinden, Cite Radieuse'un çatısınde sergi yapmak, yine İto'nun tabiriyle "büyük risk taşıyan, sanatçıyı bir aslan yuvasına atan" bir karar. Çünkü "Le Corbusier'den kaçamazsınız diyor" Ito.

Geçtiğimiz yıl Daniel Buren'in çalışmalarına ev sahipliği yapan çatı bu sene Dan Graham'ın Observatory/Playground çalışmasına ev sahipliği yapıyor. 

Başlarda bir Le Corbusier hayranı olmadığını belirten Graham, çatıda çalıştıkça mimarın estetiğini hissetiğini, kadın erkek dengesine yaptığı vurgudan etkilendiğini belirtiyor.

Graham'ın hayalet pavyonu bu anlamda Le Corbusier'den kurtulmaya çalışıyor ve brüt beton ile bütünleşiyor. Siluet ve dağ manzarasıyla farklı bir duruş yakalayan pavyon, kentsel peyzajı her açıdan değişen hologramlara dönüştürüyor.

1980'lerden bu yana camdan pavyonlar yapan sanatçının Cité Radieuse'daki pavyonundaki amacı ise kamusallığyla öne çıkan bu kentsel terasta bir oyun alanı yaratmak ve özellikle çocuklara dair bir imge kullanarak ve onları hedefleyerek onların kentin kamusallığına dair düşünce kanallarını açmak.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler