+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Kent, Deniz ve Kıyı Üçgeninde Yunan Arkeoloji Müzesi

Kent, Deniz ve Kıyı Üçgeninde Yunan Arkeoloji Müzesi

Derleyen: İlknur Sudaş
12 Şubat 2015, 15:00
  defa okundu.

Yunanistan'da var olan bir yapıyı arkeoloji müzesine dönüştürmeyi amaçlayan Yunan Arkeoloji Müzesi Yarışması'nı Tsabikos Petras Architectural Studio birincilik ödülünü kazandı.

Tsabikos Petras Architectural Studio önerisinde şehir, deniz ve kıyı ilişkisini irdelerken, kentin içerisinde yeşili davet ediyor. Tasarım şeması, müze ile meydan arasında bağlantıyı sağlayacak kuzey-güney ve doğu-batı eksenlerinde yaya yolları ile ikinci bir meydanı içeriyor.

Müze kentsel olandan doğal peyzaja bir geçiş niteliğinde. Şehir müzeyle çarpışıyor; şehre yakınlığı ve kıyı şeridi manzaralarıyla bir bağlantı kurarak denize kentsel bir güverte olarak ulaşıyor. Bu kent, kıyı ve deniz arasında kurulan bağlantı müze için kentsel bir giriş yaratıyor ve ziyaretçinin denizle bağlantısını güçlendiriyor.

Müzenin kendisi, hem arkeolojik sit alanını hem de yakınında bulunan tarihi kent duvarlarını kavramsal olarak betimliyor. Örneğin; kara ile deniz arasındaki surlar gibi sürekli sergi alanı duvarları da sergiyle etkinlikler arasında bir sınır oluşturuyor. Bu anlamda, müze kendi duvarları içindeki Peiraeus tarihsel varlığını arkeolojik alanla uyumlu olarak ziyaretçisine açıyor. Ayrıca, arkeoloji alanında eğitimi vurgulamak için alana yakından bakmayı sağlayan pencerelerin bulunduğu bir ek rota da sağlanıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler