+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Alvaro Siza Kendi Çizimleriyle Projelerini Anlatıyor

19 Ocak 2015, 11:46
  defa okundu.

Álvaro Siza'nın "Apaçıklığı İmgelemek" başlıklı kitabı Janus Yayıncılık'tan çıktı.

Alvaro Siza Kendi Çizimleriyle Projelerini Anlatıyor

Pritzker Ödüllü Portekizli mimar Álvaro Siza'nın "Apaçıklığı İmgelemek" başlıklı kitabı Türkçe çevirisiyle Janus Yayıncılık'tan çıktı. Kitabın tanıtım metni şu şekilde:

1992 "Pritzker Mimarlık Ödülü" sahibi, çağımızın önde gelen mimarlarından Portekizli Álvaro Siza çevremizde "yeni" gibi gelene fazla odaklanmadan gözlem yapmayı öğretiyor.

Amacı mimar olarak kendisine verilen alanı, varolan apaçıklığın içinde, saygıyla ele alarak daha doğru bir yere getirmektir: Siza'nınmimarlığı kalıcı olmayı amaçlar; hızla tüketilmeyecek, gelecekte değişikliklere uğrayarak yaşayacaktır. 

Hiçbir şeyin bulunmadığı bir yerde değiliz, etrafımızda hep bir şeyler var, bir apaçıklığın ortasındayız. Mimar da bu apaçıklığı sindirerek, reddetmeden yeni imgeler oluşturmaya çabalar. Siza'ya göre imgelemek, geçmişin bize bıraktıklarını kavramak ve bunları farklı biçimde düzenlemektir.

Günümüzde apaçık şeylerin tikelliğini ve sihirli tuhaflığını yeniden keşfetmemiz gerekiyor. 

Álvaro Siza, 1983.

İmgelemden söz ettiğimizde, bunun bir kaçış ya da olağanüstü şeyler üretmek olduğu düşünülebilir. Oysaapaçıklık bizi gerçekliği olduğu gibi ele almaya götürür.

Álvaro Siza, 2011.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler