+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Herzog & de Meuron'un Hamburg Konser Salonu için Yeni Tarih Verildi

Derleyen: İlknur Sudaş
15 Ocak 2015, 13:38
  defa okundu.

Herzog & de Meuron'un gecikmeli Hamburg Elbphilharmonie Konser Salonu için bitiş tarihi 2017 olarak belirlendi.

Herzog & de Meuron'un Hamburg Konser Salonu için Yeni Tarih Verildi

2010 yılında konser salonunun inşaatının bitmesi öngörülürken bir dizi maliyet ve inşaat sorunu projenin 2011'de askıya alınmasına neden olmuştu.

İnşaatın başlamasından 10 sene sonra Elbe Nehri yakınındaki depoların dönüşüm çalışmalarına yeni başlanan konser salonunun açılış tarihi kent yönetimi tarafından 11 Ocak 2017 olarak belirlendi. Maliyet ise başta planlanılanın 10 katı olacak. Tasarım aşamasında 77 milyon Euro olarak belirlenen maliyet, bir kısmı yatırımcılar tarafından karşılanılmasına rağmen Hamburg Senatosu'na göre 789 milyon Euro'ya çıktı. 

Salon, 1960'larda mimar Werner Kallmorgen'ın tasarladığı bir yapının üzerine inşa ediliyor. Herzog & de Meuron'un yenileme planı, 2.150 kişilik 3 konser salonunun oluşturulabilmesi için yeni camlı bir üst bölüm eklenmesini içeriyor.

Hamburg Valisi Olaf Scholz yeni zaman çizelgesinin açıklanması sonrasında yaptığı açıklamalarda ise Elbphilharmonie'nin tamamlandıktan sonra etkileyici bir bina olacağını ve çok fazla ziyaretçi çekeceğini; bu nedenle başta açıklanan maliyetin katlanmasının engelleyici olmayacağını dile getirdi.

Mimarların sorumluluğu sadece konser salonuyla sınırlı değil. Kent ve liman manzarası sunan 30 metre yükseklikteki 4.000 m2'lik meydan Kasım 2016'da halka açılacak.

Herzog & de Meuron, 2012 Venedik Mimarlık Bienali'nde planlama zorlukları ve maliyet enflasyonunun mimarlık enndüstrisini nasıl etkileyebileceğini gösteren bir çalışma yapmışlardı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler