+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Nefis, Oyunbaz Çimle Kaplı Bir Okul

Kaynak: Knstrct.com
19 Ağustos 2011, 14:45
  defa okundu.

Dünya çapında tüm okula giden çocuklar yeşile gıpta ile bakıyor. Roldan'daki yeni ilkokul tıpkı bir minyatür golf sahası gibi tamamen çim halı ile kaplı.

Nefis, Oyunbaz Çimle Kaplı Bir Okul

Nefis ve eğlenceli olan bu yeşil halı, inatçı bir sarmaşık gibi duvarlara ve çatıya kadar uzanıyor. İspanya'nın güneyindeki Campo de Cartagena ovası üzerinde yer alan okul, doğadan ilham alarak öğretim ideal ile çalışacak. İspanyol mimarlığının dehaları arasında yer alan Estudio Huma son zamanlarda bu olağanüstü yaratıcı projeyi tamamladı. Huma aynı zamanda okulun arazisinde yer alan bir nüfus akını taleplerini ele alan bir konut kompleksini de yarattı.

Okulun mimari tasarımı, temel hatlarıyla bir evi kullanıyor ve yatay bir düzen oluşturmak için birimleri birbirine bağlıyor. Ancak, okulun güzelliği sadece siluetinde yatmıyor, aynı zamanda bu önemini de vurguluyor. Tüm yapı mimari ile doğal vücut oluşturma kavramı sayesinde elde edilen çim ile kaplı.

Önümüzdeki yıllarda kasabanın gelişeceği düşünülürse okulun yatay düzeni kolay genişlemeye izin veriyor. Huma, bir koruma mekanizması olarak mimariyi kullanarak bazı binaların kenarlarını bir araya getiriyor, böylece çocuklar için tenha oyun alanları yaratmaya karar verdi.

Tesisin iç mekanları minimal bir tasarıma sahip. Sınıflar yeşil harf ve rakamların rastgele duvarlar ve zeminde yapışmış hali ile endüstriyel bir his veriyor. Sonuçta Huma, Roldonlu çocuklar için son derece özgün ve yaratıcı bir eğitim kurumu oluşturdu.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler