+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Ben Gerçek Bir Sanatçı Değilim"

Derleyen: İlknur Sudaş
17 Ekim 2014, 14:30
  defa okundu.

SpY, kentsel yerleştirmelerinde sanatı kullanarak birbirinden farklı güncel konulara dikkat çekmeyi başarıyor.

"Ben Gerçek Bir Sanatçı Değilim"

SpY, 1980'lerin ortalarından beri kamusal sanatla ilgilenen bir sanatçı. Ulusal arenada grafiti sanatçısı olarak tanınan SpY, sokakta sanatsal iletişim yöntemlerini araştırıyor o zamandan beri.

Çalışmaları kentsel elemanları dönüştürme, çoğaltma, kentsel gerçekliğin yorumu ve iletişimsel kodlara müdehaleyi içeriyor. Ve onun bu üretimi kentin ve bileşenlerinin atıl eleman olarak değil paletinde kullanabileceği malzemeler olarak görmesinden kaynaklanıyor.

Çok sayıda çalışması var. Hepsini buradan inceleyebilirsiniz.

Bir kaç örnek de bizden olsun:

Bu sene Paris'te bir binanın cephesine fosforlu boyayla yazdığı "I'm not a real artist / Ben gerçek bir sanatçı değilim" ifadesi dikkat çekiyor. Gün içerisinde güneş ışığı ile şarj olan bu boya gece parıl parıl parlıyor.

Madrid'de 2013 yılında bir evsize önerdiği Facebook "0 beğeni" kartı birkaç saat sonra hem toplumun hem de yardım kurumlarının dikkatini çekmeyi başarıyor. Evsiz José María kartı geri vermiyor, muhtemelen hala kullanımda.

Norveç'te Nuart Festival 2014 kapsamında dökülen bir binanın cephesine büyük puntolarla yazdığı "Error / Hata" adeta binayla bütünleşmiş.

Madrid'de geçen sene bir binanın cephesine hiçbir şeyi izlememek maksadıyla yerleştirilen 150 sahte kamera, günümüz kontrol mekanizmalarını sorguluyor.

2008 yılında bir basket potasının yerine konulan bitki Madrid'de bulunuyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler