+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Bu Parkı Deneyimlemek mi İstiyorsunuz, İşte Size 5 Yöntem

Derleyen: İlknur Sudaş
10 Ekim 2014, 14:00
  defa okundu.

Kamusal projelerin ve kişisel katkıların derlendiği Miguel Marquez Outside adlı Tumblr hesabında, bir parkın deneyimlenme yöntemlerinin bulunduğu bir tabela dikkat çekiyor.

Bu Parkı Deneyimlemek mi İstiyorsunuz, İşte Size 5 Yöntem

Callan Parkı Sydney Avustralya'da. Bloğun sahibi, bu tarz küçük çapta çalışmalarını Sydney çevresine yerleştiriyor ve insanların hayal güçlerini kullanarak dünyayı başka şekillerde görmelerini istiyor.

Anlaşılan o ki, gündelik rutinlerimizden kurtulmamız bekleniyor. Evet, kamusal bir alanı yürümek dışında başka aktivitelerle de deneyimleyebiliriz.

Bu parkta belirlenen yöntemlerden ilki büyük bir ağaç bulmak ve tırmanabileceğin en üst noktaya kadar tırmanmak. Olmadı daha da yukarı. O dala tutunarak parkın gözleyebileceğiniz tüm yönlere bakacaksınız ve 15 dakika sonra dikkatli bir şekilde inebilirsiniz.

İkinci madde tam tersi yere yakın olmak ile ilgili. Sırtüstü uzanın ve parkın yüzen bir ada olduğunu hayal edin. Kendiniz ve etrafınızdakilerin dünyada tek kalan canlılar olduğunu hayal edin ve düşüncelerinizi özgür bırakın.

Ya da üçüncü maddede olduğu gibi tanımadığınız ama konuşabileceğiniz birini bulmanız gerek. Eğer konu bulmakta zorlanırsanız, telaş yapmayın tabelayı kullanarak konu açmanızda bir sıkıntı görmüyor yöntem koyucular.

Dördüncü maddeye göre parkın en tepelik bölgesine gitmeniz ve aşağıya doğru kendinizi salıvermeniz isteniyor. Ama yavaş değil, koşabileceğiniz kadar hızlı koşun. Eğer düşeceğinizi hissederseniz, tam o anda uçtuğunuzu hayal edebilirsiniz.

Son olarak da, parktaki banklardan birine oturabilir, dolaşan herkese ve herşeye baktıktan sonra gözlerinizi kapatabilirsiniz. En son baktığınız yerlerinde kalsın hepsi ama donmuş bir vaziyette, sanki gecelekte bir müzede sergileniyor gibi. Zamanda ileriye gidin ve herkes canlıyken, hiçbirşey umursanmazken, geçmişte nasıl düşünüyorlardı tahmin etmeye çalışın.

Bu yöntemleri siz de bir düşünün. Bildiğiniz bir mekanı bilmediğiniz şekillerde deneyimlemek keyifli olabilir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler