+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Şehir Plancıları Odası "Hem Öyle, Hem Böyle!

Kaynak: Ulusal Ses
28 Nisan 2014, 08:38
  defa okundu.

Şehir Plancıları Odası'nın son dönemde Ankara Büyükşehir Belediyesine açtığı imarla ilgili yüzlerce davayı incelediğimde, dava konularının eften püften kent geneli ve bütününü etkilemeyen içerikte ve ölçekte projeler olduğu izlenimini aldım. Peki, ya gerçekten açılması gereken önemde ama açılmayan davalar ve belediye meclis kararları içine sıkıştırılan imar oyunları? Planlama faciaları...

Öncelikle şunu söyleyelim, imarla ilgili hangi konular için, açılması gereken davalar menü olarak yönetim kurulu üyelerine 12 puntalık menüler halinde sunuluyor. Sadece bilgi veriliyor. Gökten zembille inerek,cımbızla seçilen dava konuları sadece yönetim kurulu üyelerinin imzasına açılıyor. İmzayı atanlar da oluyor. Atmayan da...

Günümüzüm post modernist söylemiyle oluşturulan "iletişimsel araçsalcılık", akılcılık yaklaşımının sivil toplum örgütlerini getirdiği nokta; işte tam da böyle birşey.

Yani siz yüzlerce (çok sayıda!) dava açıp bir anda Melih Gökçek karşıtı gibi görünseniz de, ya dava açmayı unuttuğunuz ve gerçekten gözünüzden kaçan konular? Yanlış olta ucu kulanıldığı için oltaya gelmeyen deve dişli büyük balıklar...(büyük işler).

Gizli bir el ve "üstün akıl" her şeyi denetliyor.

Hem onun karşıtısın ama aslında onunlasın.

ODTÜ yoluna dava açan sonrada Evrensel gazetesine verdiğiniz demeçle; bu yol trafiği rahatlattı diyen meslek odası yönetimi değil misiniz? AUAP 2038 Planı ile birlikte, ODTÜ'yü doğu batı aksında bölecek olan yeni yol önerisi konusunda başınızı neden kuma gömüyorsunuz?

"AUAP 2038" planı konusunda başınızın önde eğik olması; proje yürütücülerinden bir zatın şehir plancısı olmadığı halde;oda üyeliğinde tutmanızla bir ilişkisi var mı?

Olan Ankara kentine oluyor.

Küçük işler..!

Anlayana...Oda üyelerine.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
serhat celep / 4 Mart 2016, 16:50
Özellikle bu gibi ortamlarda "Medya"da yer alan herhangi bir haberin, Mimarlık ve Kent gündemiyle ilgili olsun olmasın, doğru olup olmadığını araştırdıktan sonra yaymanın daha doğru olacağı kanısındayım.
 
Bahar Bayhan / 4 Mart 2016, 15:21
Kent ve mimarlık gündemiyle ilgili yerel veya ana akım medyada yer bulmuş haberleri, solda belirtildiği gibi kaynak göstererek yayınlıyoruz. Arkiteracom editörlerinin müdahalesi bulunmamaktadır.
 
serhat celep / 4 Mart 2016, 15:04
acaba bu yazının içeriğindeki olguların gerçekçiliği araştırılıp mı yazıldı yoksa bir yazı var yayalım mı denildi?
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler