+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Sabuncubeli tüneli ihalesi tamam

Yazar: Ali Filizkan
Kaynak: Yeni Asır
10 Ağustos 2011, 10:39
  defa okundu.

Koçoğlu-Makinsan ortaklığıyla yapılacak, İzmir ile Manisa arasını 15 dakikaya düşürecek tünel inşaatının 2 yıl 11 ay 19 günde tamamlanması planlanıyor.

Manisa-İzmir arasında yapılacak toplam 4 kilometrelik gidiş ve geliş olmak üzere iki bölümden oluşan Sabuncubeli tünelinin ihale zarfları açıldı. 1 Haziran'da üç firmadan ihale komisyonuna verilen iki zarf geçen hafta açıldı. Uygun görülen Koçoğlu-Makinsan ortaklığının teklifi Bakanlık makamına sunuldu. Bakanlıkça onaylanan ihaleye Koçoğlu-Makinsan ortaklığının yanı sıra Makyol firması da teklif zarfı vermişti. AK Parti'nin 11 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı, İzmir için 35 dev projesi arasında yer alan Manisa-İzmir tünel yapım çalışmaları için sona gelindi. Karayolları Genel Müdürlüğü İhale Komisyonu'nun, ihale teklif zarflarını geçen hafta açmasıyla yol haritasına da son şekli verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü, yap-işlet-devret modeline göre 136 milyon lira keşif bedeliyle ihaleye çıkarılan Sabuncubeli tünelinin tamamlanması için 2 yıl l1 ay 19 gün süre verdi. Koçoğlu-Makinsan ortaklığı, tüneli 2014 yerel seçimler öncesi bitirerek hizmete açmayı da taahhüt etti. Teklif ihale komisyonunca uygun görüldü. Bakanlık makamına imza için sunulan ihale olur yazısı bakan tarafından da onaylandı, yer tesliminin ardından önümüzdeki günlerde inşaatın başlanması bekleniyor.

KAZALAR AZALACAK
Manisa-İzmir arasındaki mesafenin 15 dakikaya ineceğini ve Sabuncubelin'de yaşanan kazaların çok azalacağını söyleyen Manisa Valisi Celalettin Güvenç, "Ayrıca 2014'te İzmir-Manisa arası hızlı metro seferlerinin Menemen hattından başlaması ile Manisa'nın İzmir'e, limana ve havaalanına olan mesafeleri kısalacak" dedi. İzmir-Manisa Devlet Yolu Sabuncubeli Tüneli Projesi ile devlet karayolu uzunluğu kısaltılarak eğim düşürülecek. Böylece otomobil, ortak yüklü ticari taşıt, otobüs ve kamyon trafiğinin önemli bölümü 2x2 şeritli Sabuncubeli Tüneli'ne kayacak.

Tünelin 2 bin 800 metresini, çift tüp tünel geçişi, kalanını tünel giriş çıkışlarının devlet yoluna bağlantısını sağlayan bölünmüş yollar oluşturuyor. Projenin aynı zamanda İzmir'i, Bursa ve İstanbul'a da bağlayan yolun geçiş noktasında olması nedeniyle, standardı yüksek, konforlu, emniyetli bir trafik imkanı sunularak, kültürel, sosyal, ekonomik açıdan da bölgelerin gelişimine katkı sağlaması bekleniyor.

"Tatilciler rahatlayacak"
Manisa-İzmir arasında günde 30 bin araçlık bir trafik yoğunluğu olduğunu belirten Manisa Valisi Celalettin Güvenç, özellikle Marmara Bölgesi'nden Güney Ege'ye akın eden tatilcilerin, bu tünelle rahatlayacağını bildirdi. Manisa-İzmir arasında günde 10 bin aracın geçtiğini kaydeden Güvenç, kış aylarında yoğunluğun daha da arttığını ifade ederek, "Önceleri bin 250 metre düşünülen tünelin uzunluğunun proje çalışmaları ve analizler sonucu 2 bin 20 metreye çıkarılması öngörüldü. Duble yol olması nedeniyle tünel uzunlukları toplamı 4 bin 40 metre olacak" dedi.

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler