+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

İzmir, Kararını Verdin mi?

28 Mart 2014, 14:31
  defa okundu.

Yerel seçimlerde İzmir'den bir sürpriz çıkma ihtimali var mı? Siz adayınızı ne kadar tanıyorsunuz?

İzmir, Kararını Verdin mi?

Ahmet Piriştina'nın 1999 yılında DSP'den, 2004 yılında CHP'den aday olarak kazandığı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'yla paralel olarak İzmir'de CHP üstünlüğü sürüyor. Bu sene AKP, İzmir için özel bir atak yaparak Binali Yıldırım gibi güçlü bir adayı ve büyük projelerini devreye sokmasıyla İzmir'deki seçimi kazanmak için ne kadar istekli olduğunu gösterdi. Biz de İzmir'deki seçim ortamına kent politikaları merceğinden bakarak iki adayın vaatlerini ve projelerini derledik.

"Yaptıklarım Yapacaklarımın Teminatı" mıdır?

Ahmet Priştina'nın 2004 yılında vefatının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na gelen Aziz Kocaoğlu, 2009'da kazandığı yerel seçimin ardından, 2014'te CHP'den tekrar aday oldu. Mevcut başkan bu seneki seçimler için daha çok, başında olduğu belediyenin başladığı çalışmaları devam ettirmek üzerine bir seçim politikası izledi.

Aziz Kocaoğlu ve ekibinin dikkat çekici projelerinden ilki Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük sağlık üssünü inşa etmek. İnciraltı'ndaki kent ormanının büyütülüp, çevresine AVM ve konut yerine sağlık merkezleri, termal oteller, tıp fakülteleri yaparak; buranın Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük sağlık üssü haline getirilmesi, projenin temelini oluşturuyor.

İzmir için önemli projelerden olan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nın tamamlanması seçim öncesi en çok konuşulan konulardan biri oldu. Uzun zamandır açılamadığı için memnuniyetsizlik yaratan Üçyol-Üçkuyular metro hattının kalan üç istasyonundan biri olan Göztepe İstasyonu, seçim öncesi açıldı. Fahrettin Altay ve Poligon istasyonlarının ise seçimden sonra hizmete girmesi planlanıyor.

İzmirli'nin hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan bir diğer ulaşım projesi ise Konak ve Karşıyaka Tramvay hattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapımını gerçekleştirmeyi planladığı 12,6 kilometrelik Halkapınar-Üçkuyular ve 9,70 kilometrelik Karşıyaka-Alaybey-Mavişehir tramvay hatlarının ihalesi ise kısa zaman önce tamamlandı.

Aziz Kocaoğlu'nun üstüne düştüğü projelerden biri olan, İnciraltı Kent Ormanı'ndan Mavişehir'e kadar, Mavişehir'den Doğal Yaşam Parkı'na ve Kuş Cenneti'ne uzanan, toplamda 100 kilometrelik bisiklet yolu açıldı. Bisikletle kesintisiz ulaşım sağlayan yol üzerindeki 29 konaklama istasyonundan 11'i devreye sokulurken, sayısı çoğaltılması planlanan 311 bisiklet halkın kullanımına açıldı.

Aziz Kocaoğlu'nun çeşitli konuşmalarında adı geçen daha küçük projelerden biri Bergama Katlı Otoparkı. Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi'nin ortak projesi Toplam 5 milyon 347 bin TL'ye malolacak Bergama Katlı Otaparkı'nın yüzde 80 maliyetini (4 milyon 278 bin TL) Büyükşehir Belediyesi karşılayacak. Otopark toplam 350 araç kapasiteli, 4 katlı tesisin zemin katında işyerlerinin yer alması düşünülüyor.

Eğitim alanında ise farklı bir adım atmayı planlayan Kocaoğlu ve ekibi, Kent Koleji ismini verdikleri bir eğitim kurumu inşa etmeyi planlıyor. Meslek sahibi olmayan düz lise mezunlarının; turizm ve hizmet sektöründe, sanayide değerlendirilmesini sağlamak amacıyla sektörde ihtiyaç olan elemanlar yetiştirilip, mezunlarına iş bulma olanağı sağlanması planlanıyor.

Yüzülebilir Körfez, her İzmirli'yi ilgilendiren bir projedir. Aziz Kocaoğlu'nun İzmir Körfezi için hayali şöyle: "Yüzülebilir Körfez hedefiyle İzmir'i Efes, Milas olmaktan alıkoyacağız, liman kenti niteliğini sürdürecek bir projeyi daha gerçekleştireceğiz. Körfez projesi, Türkiye'nin en büyük çevre projesi"

Bostanlı Barajı'nın inşaası ise 2014 Yerel Seçimleri öncesi konuşulan konulardan biri oldu. 1995'teki sel faciasının bir daha yaşanmaması için Bostanlı Barajı yapılması İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin planları arasında.

Tüm bu noktasal projelerin yanısıra Aziz Kocaoğlu'nun İlhan Tekeli ile bütüncül bir İzmir planı için çalıştığı da biliniyor. Plan ile ilgili detaylara geçtiğimiz günlerde Tekeli'nin yaptığı sunumdan ulaşmak mümkün...

Ortaya Karışık Bir Şehircilik Hareketi

"Hayat İzmir" mottosuyla yola çıkan Ulaştırma Eski Bakanı İzmir için "toplumsal mekan üretimine odaklanan, kentsel gelişimi temel alan" bir yaklaşım belirlediklerini açıkladı.

Sıkça mevcut yerel yönetimi, vatandaşın kıyıya erişemediği, kimliksiz ve tarihten kopuk mekanlar yarattıklarıyla gerekçesiyle eleştiren Yıldırım'ın seçim videolarında; "İzmir bir liman kenti mi? İzmir bir turizm kenti mi? İzmir bir deniz kenti mi? Bu hareket tüm bunları barındıran bir şehircilik hareketidir!" diyor.

Eğer son günlerin önemli tartışmalarına; yerel yönetim seçimlerinde "kaç projesi var?" konularına da göz kırpacak olursak Binali Yıldırım bu seçime tam "1414 proje" ile giriyor. http://hayatizmir.com/ sitesinde açıkladığı projeler ise yer yer harita üzerinde gösteriliyor. Ayrıca projelerin tanıtımı için bir de telefon uygulaması bulunuyor.

"Benim için zor hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır." diyen Binali Yıldırım; 1414 projeyi "Ekonomi'de Hayat projesi; 261, Ulaşımda Hayat projesi; 196, Ekolojide Hayat projesi; 179, Kentsel Hayat projesi; 142, Sağlıklı Hayat projesi; 75, Kültür ve Sanatta Hayat projesi; 210, Sosyal Hayat projesi; 220, Engelsiz Hayat projesi; 96, Teknolojik Hayat projesi; 35 proje olmak üzere" 9 ana başlık altında topluyor. 

Binali Yıldırım'ın en önemli projeleri arasında İZKARAY  ulaşım projesi öne çıkarılıyor. Projenin iki yakayı birleştireceğini belirten Yıldırımın verdiği detaylara göre toplam 1200 m tüp geçit ve 6.000 m köprü ile Çiğli, Çeşme otoyoluna bağlanacak aynı zamanda raylı ve lastik tekerlekli geçişlerde kullanılabilecek. İZBAN hattına ve yeni tramvay hatlarına da bağlanacak olan İZKARAY'ın. 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olması ve üzerinde çift hat raylı sistemin bulunması planlanıyor.

Deniz ulaşımına dair yatırım planlarını da açıklayan Yıldırım'ın, Kuzey Ege Çandarlı Limanı'na olan vurgusu dikkat çekici. Limanı " Liman İzmir'i Avrupa- Asya ticaretinin merkezi haline getirecek ve yeni 'Deniz İpek Yolu' olacak. Bu liman Avrupa'nın üçüncü, Türkiye'nin en büyük konteynır limanı olacak." diyerek tanıtan aday, ayrıca İzmir'e çeşitli ölçülerde 18 yeni yat limanı yapacaklarını belirtiyor.

Yıldırım'ın Konak Meydanı'nı 3 katına çıkartacaklarını belirtiği proje görsellerine internet aracılığıyla ulaşılabilmesinin yanısıra meydanın tasarlayan #mimarınadı herhangi bir yerde geçmiyor. 

Bunun yanı sıra Narlıdere'den Çiğli'ye kadar 65 kilometrelik sahil bandında 8 farklı temada açık hava müzesinin tasarlanacağını belirtiyor. Bu bantlar kıyı boyunca "sürekliliği sağlanmış" bir kıyı planlaması olarak sunuluyor. Bu çerçevede Alsancak'taki Siloların Modern Müze'ye, Fuar'ın Lozan Kapısı'ndan itibaren Atatürk Lisesi, Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi'nin Klâsik müzeye, DEÜ Rektörlüğü'nün, Opera-Bale salonunu da kapsayan "DEÜ Kültür Merkezi"ne dönüştürülerek kıyıya kadar tek aks halinde birleştirilmeleri planlanıyor.

Agora-Kemeraltı ve Kadifekale aksının Arkeopark projesi ile geliştirilmesi Binali Yıldırım'ın Hayat İzmir projesinin bir parçası. Yıldırım, Agora - Kemeraltı - Kadifekale aksını "teleferikle bağlayarak" kruvaziyer limanla birleştireceklerini belirtiyor.

Belki sunduğu projeleri arasında en fazla ilgiyi görmesini beklediği ve Yıldırım'ın da "dijital ve hareketli" oluşu ile en çok öne çıkardığı projesi "Hayat Adaları". Proje, yüzen mavnalardan oluşan yapay bir ada öngörüsü. IOS ve Android sistemler için hazırlanan Hayat İzmir uygulaması, İzmirlilerin projeler hakkında fikirlerini paylaştığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi faaliyetlerinin duyurulacağı "dijital platform" ve "şeffaf şehircilik"in yapılacağı alanlar olarak tanıtılıyor. Ada üzerinde kurgulanacak rüzgar güllerinin, adanın ihtiyaç duyduğu elektriği üretmesi ve yenilenebilir enerji konusunda örnek olması planlanırken, yüzen Hayat Adası'nın mavnaları, adadan ayrılıp İzmir körfezi kıyılarına taşınabiliyor ve konser, festival, yazlık sinema gibi etkinliklerde kullanılabiliyor olacak...

İzmir'in mevcut potansiyeli bir yana "dünyanın en büyük" furyasına bir ek de Binali Yıldırım'dan geliyor ve İzmir'e dünyanın en büyük botanik parkını Bayraklı'ya yapacağını belirtiyor. Bayraklı'da 14 bin m2 alan üzerine kurulacak kent parkında dünyanın en büyük botanik parkı olacağı, 30 bin çeşit ağaç ve bitkiyi barındıracağı belirtiliyor. Bu projeyle Bayraklı sahilindeki yol, yerin altına alınıp, Bayraklı'ya yeni bir meydan kazandırılması ve bu meydandan Bayraklı Hayat Parkı'nın tepesine teleferikle ulaşım sağlanması hedefleniyor.

İzmir'i Neler Bekliyor?

Körfezin iki yakasını karşılaştırmak gerekirse; rakibi AKP adayı Binali Yıldırım'ın İzmir için 65 milyar TL yatırımla gerçekleştirmek üzere vadettiği devasa projelerin karşısında Aziz Kocaoğlu'nun vaadleri, başlanmış projelerinin devamı ve çok daha mütevazi yeni yatırımlar olarak özetlenebilir. Yani bir nevi "yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır" diyor Aziz Kocaoğlu ve rakibinin tersine planlı ve programlı olarak bu vaatleri sunma yoluna gitmiyor. Sahip olduğu tecrübe ve pratiğe vurgu yapan başkan adayı mekana yapacağı projeler ile noktasal ve oldukça küçük vuruşlar ile seçime girmeye hazırlanıyor. Bazıları ise bu pratiğe dayalı tutumu oldukça durağan ve fazla kendine güvenli buluyor. Bunun yanısıra İlhan Tekeli ile yaptığı bütüncül bölge planı çalışmalarını, kentsel yönetimi daha şeffaf yapmak adına atılmış önemli adımlar olarak gören akademik çevreden de takdir topluyor

AKP başkan adayı Binali Yıldırım'ın ise karşısındaki bu kendinden emin tavrı, siyasi-mekansal bir programla yenme niyetinde gözüküyor. 1414 proje hem niceliksel hem de niteliksel olarak kimilerini oldukça etkileyebilecek düzeyde iken yerleşmiş bazı algıları proje bazlı çözümler ile kırarsa süpriz yaratacak gibi gözüküyor. Sonuç olarak; İzmirliler Binali Yıldırım'ın dev projeleri ve Aziz Kocaoğlu'nun şimdiye kadarki yöneticiliği arasında bir seçim yapıyor olacak.

Tabi ki 30 Mart'a sayılı günler kala tüm bu süreçten beklenen kent ve mimarlık kültürünün de temelinde olan değerler ile; akılcı şeffaf ve katılımcı-meslek çevrelerini ve bilgiyi temel alan, toplum - kamu yararını her zaman gözeten bir kent yönetiminin görevi devralması.


Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler