+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

AOÇ Başbakanlık Hizmet Binasında Bilirkişi Bilmecesi

30 Ocak 2014, 08:25
  defa okundu.

Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan Başbakanlık Hizmet Binası'nın bilirkişi bilmecesi Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticilerini kızdırdı.

Bakanlar kurulu Atatürk Orman Çiftliği'nde Başbakanlık Hizmet Binası yapılan Gazi yerleşkesini kentsel dönüşüm alanı ilan etmişti. Meslek Odaları Kentsel dönüşüm ilanına iptal davası açtı. Atatürk Orman Çiftliği'nde kentsel dönüşüm alanı iptal davasında bilirkişiler çelişti. Bilirkişiler farklı raporlar hazırladı.

Prof .Dr Cengiz Acar, Doç .Dr. Hatice Ayataç, Doç Şevkiye Sence Türk, Prof. Sevgi Yılmaz, Doç .Rahmi Erdem'in oluşturduğu bilirkişi heyeti birbiri ile bütünleşmeyen iki farklı değerlendirme yaptı. Prof .Dr Cengiz Acar, Doç .Dr. Hatice Ayataç, Doç Şevkiye Sence Türk hazırladığı raporda "Şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aylarıdır, Kent belleğinde iz edinmiş sadece Ankara'da yaşayanlar için değil, Türkiye'nin diğer yörelerinde yaşayanlar için de kentsel anlama sahip bir alandır. Üst ölçekte Koruma alanı olarak tanımlanmış alanın kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmesi anlamlı değildir." Sonucuna varırken, Prof. Sevgi Yılmaz, Doç. Rahmi Erdem ise Atatürk Orman Çiftliği için " Mutlak koruma zorunluluğu gerektirecek kaynak değerleri gözlemlenmemektedir. Kamu yararına uygundur" dedi. Bilirkişilerin bu farklı yaklaşımlarına karşı Şube Yöneticileri değerlendirme yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan " Atatürk Orman Çiftliği mücadelemiz uzun süredir devam ediyor. Oradaki talanı sağır sultan duydu, bilim insanları duymamış, üzüntü verici bir durum. Aynı alanda, bilirkişi raporlarının bu kadar farklılık göstermesi ilginç. Atatürk Orman Çiftliğindeki talanın, betonlaşmanın, kamu yararına uygun olduğunu söyleyen 2 bilirkişi, uygun olmadığını söyleyen 3 bilirkişi var. Atatürk Orman Çiftliğindeki talanda kamu yararı vardır diyen bilirkişilerin kamuoyu tarafından bilinmesini önemsiyoruz. AOÇ'de kentsel dönüşüm ilanı ile ağaçların kesilmesinde, Aksaray inşasında nasıl bir kamu yararı gördüler acaba? Bütün bu kararları ve onay verenleri tarihe not düşüyoruz" şeklinde konuştu.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler