+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Tarlabaşı Sokakları da Böyle Olur muydu?

Tarlabaşı Sokakları da Böyle Olur muydu?

Kaynak: Designboom
4 Aralık 2013, 14:19
  defa okundu.

Tasarımcı Idan Noyberg ve Gal Bulka tarafından tasarlanan fosforlu mandallar, kentsel dönüşüm mağduru Tarlabaşı sokaklarını anımsatıyor.

Güneş enerjisiyle parlayan rengarenk fosforlu çamaşır mandalları kent mekanında farklı bir dokunuş yapıyor. Tarlabaşı sokaklarındaki gibi camdan cama gerilmiş ipte sallanan çamaşırlara tutturulan bu mandallar yeni bir kent imgesi yaratıyor.

Bulundurduğu güneş panelleri ile gündüzleri şarj edilen, akşamları rengarenk ışıklarıyla sokakları aydınlayan sıradan bir çamaşır mandalının kentte yarattığı etki ise çok büyük.

Bu ilginç tasarım bize, yakın zaman önce bir kentsel dönüşüm projesiyle yok edilen Tarlabaşı sokaklarını hatırlattı. Kent mekanının çeşitliliğini korumak, mekanı 'diğerlerinden arındırılacak' bir alan olarak görmekten ziyade farklılığını öne çıkarmak belki de bu kadar kolaydı.

Hala tartışmalara konu olan Tarlabaşı'nın bu gibi küçük dokunuşlarla ele alınması, hatta proje özelinden uzaklaşılarak kentsel dokuya müdahele biçimlerinin yeniden tartışılması Türkiye'de mimarlık ve planlama disiplinlerinin geleceği için umut vaaden bir gelişme olurdu. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Bülent A. / 9 Aralık 2013, 10:36
Mide bulandıran görüntüler bunlar : ilkellik pislik düzensizlik karmaşa tarif etmeye kelimeler yetmiyor bu ucubeliği, adam kalkmış çeşit olsun diyo... tu Allah sizin .....
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler