+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Studio X Istanbul: Bir Kent Laboratuvarı

Derleyen: Derya Gürsel
4 Kasım 2013, 11:26
  defa okundu.

Columbia Üniversitesi'nin İstanbul'da kentin geleceği ile ilgili araştırma projeleri ve fikirler üreten "laboratuvar"ı 8 Kasım'da açılıyor.

Studio X Istanbul: Bir Kent Laboratuvarı

Borusan Holding'in öncü sponsorluğu ile mimar Selva Gürdoğan direktörlüğünde Salıpazarı'nda açılan Studio-X Istanbul, New York, Amman, Bombay, Pekin, Rio de Janerio, Johannesburg ve Tokyo'daki Studio-X'lere eklenen ve ağı tamamlayan son merkez.


Columbia Üniversitesi'nin bir girişimi olarak dünyanın sayılı kentlerinin ardından İstanbul'da kurulan Studio-X Istanbul, kentin bugün ve gelecekte karşılaşacağı sorunları tanımlamayı ve çözümleri için yeni düşünce biçimleri üretmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda Studio X Istanbul uzmanlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler arasında bilgi alışverişini sağlayacak yeni bir platform oluşturacak.

Sergiler, yarışmalar, atölye çalışmaları, yayınlar, gösteriler ve paneller gibi projelerle en iyi fikirleri kentin gelişimi için bir araya getirecek olan Studio-X Istanbul, farklı kurum ve kişilerden de destek alacak, ayrıca Ipek Cem Taha'nın direktörlüğündeki Columbia Global Centers | Türkiye ile de koordineli bir şekilde çalışacak.

Henüz inşaat halinde olan merkezde yapılan video çekimi aslında merkezin gelecekte nasıl çalışacağına dair de bir ipucu sunar nitelikte. Ekip, bitmiş bir mekan videosu sunmaktansa mekan öngörüsünü kişiye bırakıyor ve inşaatta kayıt yapmayı tercih ediyor. Çünkü burada yapılacak çalışmaların ucunun açık ve ilerici olması hedefleniyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler