+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Başkan Topbaş Gazetecilerin Gündeme İlişkin Sorularını Cevaplandırdı

24 Temmuz 2013, 08:53
  defa okundu.

İstanbul’un muhtarlarına iftar veren Başkan Kadir Topbaş, basın mensuplarının yatırımlar ve 3. dönem başkan adaylığı ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

“İstanbul’un çehresini değiştirdik”

Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul’un muhtarlarına iftar veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. 3. dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığıyla ilgili soruyu cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, “İstanbullulara ve partime teşekkür ediyorum. İki dönemdir İstanbul gibi bir şehirde belediye başkanlığı görevini tarihinde ilk defa bize verdiler. Bu çok önemli bir görev. Bu önemli bir onur benim için. Bugüne kadar İstanbul'da yaptığımız hizmetler ortada. İstanbul'un çehresi değişti. Bunu İstanbul'a yurt dışından ve değişik kentlerden gelenler teyit ediyorlar” dedi.

Kararı İstanbullular verecek

İstanbul’un yeşil alan ve çiçeklerle donatılmış bir şehir olarak New York'tan daha temiz bir hale geldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bunu ekibimiz ve Meclis üyeleriyle birlikte bunu başardık. Bundan sonraki süreç yine bir siyaset... Gelecekte tabii ki, siyasi partiler de kendi kulvarlarında başarıya erişmek ve İstanbul gibi kentte etkili olmak isteyecekler. Tüm siyasi partiler en güçlü adaylarıyla geçmişte olduğu gibi buradan başlayacaklar. İstanbul böyle ve etkin gücü olan bir yer. Biz de bu kentte hizmet ettik hizmet etmeye devam ediyoruz. Karar siyasi partimiz Sayın Başbakanım, halkımızın vereceği kamuoyu yoklamaları sonucu belirli olacak. Burada bize nasıl bir görev verirlerse, devam etmesi görülürse, yapmakta olduğumuz projelerin özellikle 2016 yılında İstanbul'da 7 milyon insana günde metroyu kullanabilme kapasitesini yakalamasını ben de arzu ederim. Bunu başarmak da isterim. 2019 bir daha sonraki dönem sonu 11 milyonlara ulaşmak önemli. Bunlar büyük vizyon ve projeler. Bunların hazırlıklarını yaptık. Tabii ki karar siyaset tarafından açıklandığında hep beraberce gereğini yaparız” diye konuştu.

Mahmutbey Metrosu iç semtleri denizle buluşturacak

Kadir Topbaş, adaylığı ile ilgili başka bir soru üzerine, “İstanbul'u konuşalım. Neler yaptık? Bakın, İstanbul'da şu anda yeni heyecan verici bir metro ihalesi ilan edildi. 18 Eylül'de ihalesi yapılacak olan 17.5 kilometrelik metro. Dünyada kendi bütçesinden ve kaynaklarından bu kadar metro yapan hiç bir belediye yok. Türkiye'nin en büyük metrosunu biz yaptık. Kadıköy-Kartal hattını başardık. Aynı şekilde Ümraniye hattı şuanda 38 aylık rekor seviyede bitecek. Şimdi de Mahmutbey'i, kuzeyde Başakşehir, Bahçeşehir, Kayabaşı gibi bölgeleri, Halkalı’yı, Avcılar'ın bir bölümünü de içine alan Gaziosmanpaşayı da denizle buluşturacak olan, Çağlayan’dan Kabataş’a uzanıp İstanbul Boğazı'na dayanan bir hattın ihalesini yapıyoruz. Bunlar heyecan verici. Bunları konuşmak lazım. İstanbul yeniden, kentte yaşamanın gururunu yaşayacaklar. Geçen hafta yine bahsettiğim gibi artık metrobüs hattı metro ihtiyacına doğru bizi zorluyor. İstanbullular daha rahat keyifli ve konforlu seyahat yapacaklar” şeklinde konuştu.

Avrupa Yakası'nda Topkapı'dan itibaren Avcılar istikametinde metrobüs yapmakla 1426 tane minibüsü başka hatlara kaydırdıklarını hatırlatan Topbaş, “Geriye bakalım. Bugün metrobüs yapılmamış olsaydı. O hattaki 12 şeride çıkardığımız E-5, 8 şeritte kalsaydı, bugünkü trafik ne olurdu? Nasıl yaşanırdı? 2004 yılında sadece tek bri köprü vardı. Cevizlibağ ve Merter'den geçmek mümkün değildi. Şu anda metrobüsle Avcılardan Kadıköy'e kadar kesintisiz gidebiliyorsunuz. Ne kadar mükemmel. Şehirlerarası seyahat ve müthiş bir olay. Heyecan verici bunlar. Yoksa İstanbul Belediye Başkanlıkları olacak ve devam edecek. Bugüne kadar bunlar yapılması. Haliçte kokudan geçilmezdi. Şimdi Boğaz sahili gibi şurada oturup iftarımızı yaptık” dedi.

İstanbul'da sivrisineğin dahi olmadığına dikkat çeken Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul'un sivrisinek haritalarını çıkardık. Nerelerde sivrisinekler ürüyor. Her 15-20 günde bir, biyolojik müdahale ediyoruz. Yoksa havaya mazot yakarak sadece yüzde 10'unu öldürebildiğiniz, yaptığınız usuller bitti. Çok ilkel. Bunlar İstanbul'un her tarafında bu ilaçlamayı yapıyoruz. Şu anda, sinek hissedilmiyor bu kentte. İstanbul Boğazı'ndan 265 bin metreküp günde su alan Haliç'i ortaya çıkardık. Haliç tertemiz artık. Metro ağlarıyla da örülen bir şehir var. Bunları konuşmak lazım.”

En önemli gündemi metro ve tünel yollar

İstanbul'daki metro çalışmalarıyla ilgili bilgiler de veren Başkan Kadir Topbaş, metrobüs hattında metro zamanının geldiğini söyledi. “Birçok insan rahatsız olduğu için bazı yoğun saatlerde metrobüse binmiyor. Biraz rahatlasa 1 milyonu geçecek bunu görüyoruz” diyen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ama bugün o sistemi mevcut düzeneklerle o kapasiteye ulaşmamız mümkün değil. Çünkü o bölgedeki giderek artan bir nüfus var. Yapılacak metroya bir destek olarak metrobüs devam edecek. Metroya inmeden veya birkaç duraklık kısa mesafelerde gitmek isteyenler metrobüsü kullanabilecek. Bu nedenle metrobüs sistemini kaldırmayacağız. Çünkü iki hat birbirini desteklemiş olacak. Bölgenin nüfusu giderek arttığı için ve E-5’in arkalarını düşündüğümüzde her iki sisteme de ihtiyaç olacak. Arnavutköy'e doğru da bir metro hattı gerekli hale geliyor. Sultançiftliği üzerinden geçen raylı sistem tramvayımız var. Bu metro olmalıydı. Kuzeydeki yeni yerleşim alanlarını da düşünürsek, metro tercih edilir hala geliyor. Nerede bir yerleşim varsa artık İstanbullu metroyu görecek. Etütlerimiz 700-800 kilometreyi aşıyoruz. Bu da dünyada en fazla metro ağına sahip kentlerden biri haline getirecek İstanbul'u. New York'un 800 kilometre var. Paris'in 500 kilometreye yakın metrosu var. İstanbul onları geçecek. Beykoz'a, Sarıyer'e bile sahil boyunca metroyla gidebilmek hayalimiz. Kimse kalkıp bireysel olarak trafik yoğunluğunda araçlarla gitmeyecek. Buna hazırlanıyoruz. Bizim masamızın en önemli gündemi metrolar, tünel yollar... Bu şehirde 272 adet kavşak ve yol yapmışız. 29 tane daha devam ediyor. Hep düğümleri biz çözüyoruz. Düğümler önümüze konmuş. Kördüğümleri çözmek bizim işimiz. Bütün metropollerde trafik ana problem. Amacımız metroyla erişimi kolaylaştırmak. Herkesin cebinde İstanbulkart olsun istiyoruz, şehri böyle kullansın."

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler