+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Heybeliada'daki Evi Restore Ediliyor

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Heybeliada'daki Evi Restore Ediliyor

14 Temmuz 2011, 10:57
  defa okundu.

İstanbul İl Özel İdaresi, Cumhuriyet dönemi yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Heybeliada'da 1912-1944 yılları arasında yaşadığı evi restore ettiriyor.

Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Heybeliada'da 1912-1944 yılları arasında yaşadığı ev İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor. Röleve çalışması tamamlanan yapının yenileme çalışmalarına 2011 yılı içerisinde başlanması bekleniyor.

Heybeliada'da denize nazır muhteşem bir tepede yer alan ev Kültür Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülmüştü. Evde aralarında Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın kendi yaptığı el işlerinin de bulunduğu eşyalar ve kitaplar sergileniyor.

Röleve çalışması tamamlanan yapının mimari ve yapısal olarak önemli bir problemi olmamasına rağmen, içeride teşhir edilen Hüseyin Rahmi Gürpınar'a ait orijinal eşya ve objelerin, yapıda iklimlendirme şartlarının sağlanamamasından dolayı, sağlıklı koşullarda sergilenmediği tespit edildi.

Müze eve yapılan çeşitli ziyaretlerde, evin kış aylarında ısıtılamadığı, dolayısı ile eserlerin rutubetli ortamlarda sergilenmek durumunda kaldığı belirtildi.

Yapının müzecilik kriterlerini sağlayacak şekilde, özellikle mekanik tesisat şartlarının ve kullanımının sağlanarak yeniden işlevlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Heybeliada'da 84 ada, 7 parsel'de, Dibektaşı Sokak üzerinde, Ada'nın yüksek bir noktasında yer alan yapı; bodrum, zemin, bir normal kat ve çatı katından oluşuyor.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından röleve çalışması yaptırılan yapının restorasyon çalışmalarına 2011 yılı içerisinde başlanması bekleniyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Dilek Öztürk / 14 Temmuz 2011, 23:03
Çok isabetli bir karar olmuş. Geçen sene Açık Kapı Festivali için Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Heybeliada'daki evine gitmiştim. Ev her ne kadar müze olarak kullanılsa da "bırakılmış" hissi veriyordu. Gürpınar'ın kitaplarından örnekler, metinler, eskizlerin bulunduğu çatı katı özellikle çok bakımsızdı ve küf kokuyordu. Umarım iyi bir müze örneği olabilir artık...

Bu arada salonda aynadan çektiğim fotoğrafı görmek de çok hoş oldu :)
 
 

7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler