+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

“Sağ Olduğum Müddetçe, O Ağaçların Kesilmesine İzin Vermem”

4 Temmuz 2013, 09:04
  defa okundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO alanı için İnciraltı’ndaki ağaçların kesileceği ve bu durum karşısında Büyükşehir Belediyesi’nin “sessiz kaldığı” şeklindeki iddialara yanıt verdi.

Başkan Kocaoğlu, “O ağaçların sökülmesine ne pahasına olursa olsun izin vermeyiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu konuda gerekli yerlerde gerekli uyarıları yapmıştır. Ben EXPO’nun yapılmasından yanayım. İnciraltı’nda yapılmasından yanayım. Ama birinci derece sit alanında ve lagünde, sağ olduğum müddetçe bina yaptırmam.
Sadece Belediye Başkanı olarak değil, vatandaş Aziz Kocaoğlu olarak da yaptırmam. Eğer konuşmuyorsak, bilmediğimizden ya da eyyamcılığımızdan ya da yanlış gidişe evet dediğimizden değildir” diye konuştu.

“Oraya bina yapılmayacak”

Başkan Kocaoğlu şunları söyledi: “İnciraltı’nda iki tane konu var. Bir tanesi İnciraltı’nın planlanması. Önce Kültür Bakanlığı yapıyordu. Sonra doğal sitler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanınca, planlamayı Şehircilik Bakanlığı yapmaya başladı. Biz de bu planda, planlama açısından, kentin geleceği açısından, uygulama sıkıntıları açısından, bir kısmı sözlü, bir kısmını yazılı, önerilerimizi ilettik. Planın muhatabı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. İkincisi, lagüne tatlı suyu bağlayan da, o projeyi yapan da, düşünen de, yürürlüğe koyan da, bizim dönemimizdir. O projedeki en büyük emek, eski genel sekreterimiz Hasan Fehmi Mani’ye aittir. 

Tabi Park Bahçeler Daire Başkanlığımız da, ziraat mühendislerimiz de çok emek verdi. Burasının altı, hepinizin bildiği gibi bataklık. Sıradan bir dikimle burada ağaç büyütemezsiniz. Biz orada her ağacın dikildiği yere, toprağı kaldırıp kaliteli toprak getirdik. Bu ağaçların burada büyüyemeyeceği konusunda uyarılar aldık ama neyse bugünkü noktaya geldik. O ağaçların sökülmesi mümkün değil. O ağaçların sökülmesine biz izin vermeyiz, veremeyiz. Ne pahasına olursa olsun! 

Bu konu bir çok kez görüşüldü. Her aşamasında da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uyarısı, notu, ne diyorlarsa vardır. Orada ağaç kesilmeyecek. EXPO’nun yapılacağı, EXPO’nun gezileceği EXPO’nun pavyonları için ihtiyaç duyulan alan, bu lagun ve civarı ‘birinci derece doğal sit’in dışında mevcuttur. Lagün ve civarına birinci derece doğal sit alanına bina resmi koymanın hiçbir anlamı yoktur ve oraya bina yapılmayacaktır. Ama o alan, EXPO yapılabilecek durumdadır. Bu ağaçlık alan, sadece ve sadece insanların oturacağı, nefes alacağı, ağaçların altında kır bahçesi olacaktır, yeme içme yeri olacaktır, oraya bina yapılmayacaktır. Sağ olduğumuz müddetçe de yapılamaz. Bu kadarını söyleyeyim. 

Paris’te gösterilen film bir plan değil ki! Onu plan olarak alamazsınız. O bir taslak öneri. EXPO proje taslağı... 
Yarın biz bunu yaptığımızda böyle olacak. Hayır öyle olmayacak! Lagün ve civarındaki birinci derecede doğal sitte yapılmayacak. Onlar geri planda yapılacak. Ön tarafa yapılacak bir tek bina için bile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin izni yoktur.”

“Şerhimiz var”

Bu durumun İzmir’in EXPO adaylığını etkilemeyeceğini de kaydeden Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Ben EXPO’nun yapılmasından yanayım. İnciraltı’nda yapılmasından yanayım. Ama birinci derece sit alanında ve lagünde, sağ olduğum müddetçe bina yaptırmam. Sadece belediye başkanı olarak değil, vatandaş Aziz Kocaoğlu olarak da yaptırmam. Çünkü yapamazlar; öyle şey yok! Esas EXPO kazanımımız, arkadaki 4 bin dönüm alanın A’dan Z’ye sağlık konsepti planlanmasıyla olacak. 
Benim bu konuda söyleyeceğim bu kadar. Daha önce ‘Kasım’dan sonra konuşacağım’ dememin nedeni, lafı çoğaltmayalım diyedir. Ben arkadaşlara da durumu anlattım. Hasan Topal Bey’e de söyledim. ‘Bizim şerhimiz var’ dedim. Ama kendisi konuyu büyütmek istemiş. EXPO’ya zarar vermeden işin içinden çıkmak mümkündür. Söylediğim doğrultuda iş yapılacaktır. Eğer konuşmuyorsak, bilmediğimizden ya da eyyamcılığımızdan ya da yanlış gidişe evet dediğimizden değildir.”

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
tulay balbunar / 4 Kasım 2013, 10:13
kesildiğinden haberiniz yokmu sayın başkan! tramvay içinde ağaç kesektiniz, kordonda bomboş yol varken, niye ağaçları kesiyorsunuz!
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler