+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Geri Dönüşümde Poşet Yerine Kutu Dönemi

Kaynak: Star
20 Haziran 2013, 09:08
  defa okundu.

Karşıyaka Belediyesi, atıkların geri kazanımında naylon poşet yerine karton kutu dönemini başlatıyor. Atıkların kaynağından geri toplanması için başlatılan yeni uygulama ilk olarak Bostanlı'da gerçekleştirilecek.

Apartmanlara, işyerlerine ve sitelere farklı ebatlarda konteynerle dağıtılıp vatandaşlardan uygulamaya destek istenecek.Çevre Müdürlüğü koordinasyonuyla, özel bir firmaya yaptırılan toplama hizmetinin daha çok ilgi görmesi hedefleniyor. Apartman girişlerinde veya sitelerin belirlenen bir bölgesine konulacak konteynerlerde gıda dışı atıklar toplanacak. Ekonomik değeri olan atıkların mutlaka geri dönüşümünün sağlanması gerektiğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, "Gelişmiş ülkelerde atıkların önemli bir kısmının geriş dönüşümü sağlanmaktadır. Karşıyaka Belediyesi olarak İzmir'de ilk pilot uygulamayı başlatan belediyelerden biriyiz. Uygulamayı daha da genişletmek istiyoruz. Şimdilik pilot bölgelerimizde gerçekleştirdiğimiz, atıkların ayrı toplanmasını daha da yaygınlaştırmak istiyoruz. Uygulamanın başarısı için vatandaşlarımızın desteği çok önemli. Ekonomik değeri olan atıkların geri kazanımı ülkemiz için önemli. Hepimizin gönüllü katılması gerekir" dedi.

Uygulamada ilk olarak Bostanlı bölgesinde bin 500 adet apartman, 500 adet işyeri ve 50 adet de site tipi konteyner dağıtımı gerçekleştirilecek. Bu uygulamanın olumlu olması durumunda diğer mahallelere de aynı şekilde konteyner dağıtılacak.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler