+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İki Design ve SOM İmzalı Vadistanbul Sadabad Deresi'ne Komşu Geliyor

İki Design ve SOM İmzalı Vadistanbul Sadabad Deresi'ne Komşu Geliyor

28 Mayıs 2013, 12:12
  defa okundu.

Artaş Grubu, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat ortaklığıyla Ayazağa'da hayata geçirilen Vadistanbul, İki Design ve SOM tarafından tasarlandı.

İnşaat sektörünün öncü markalarından Artaş Grubu, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat ortaklığıyla Ayazağa'da hayata geçirilen Vadistanbul'da, inşa çalışmaları hızla devam ediyor. 

İki Design ve SOM İmzalı Proje

İstanbul'un kuzeyindeki Belgrad Ormanı'yla, şehrin merkezi olarak nitelendirilen Maslak'ı birleştiren Vadistanbul, İki Design ile SOM'in imzasını taşıyor.

1 milyon 100 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Vadistanbul, teras evler, rezidanslar, ofisler, alışveriş caddeleri, kafeler, oteller ile alışveriş merkezlerinin yanı sıra eğlence alanlarına sahip olacak.

Projenin yer aldığı vadinin kuzeyinde yer alan ve projeyi içerdiği fonksiyonlarla eşsiz bir konsepte dönüştüren ikinci etabın 2015 sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Projenin kalbi konumundaki etapta yüksek donatılı ofis alanları, alışveriş merkezi, cadde mağazaları ve oteller bulunuyor. Vadistanbul'un üçüncü ve son etabı ise konut ve ofis alanlarından oluşuyor.

Doğayla iç içe bir konumda yer alan Ayazağa'nın dönüşümünde büyük rol oynayan Vadistanbul, bölgedeki sanayi alanlarının taşınmasıyla birlikte çevrenin gelişimine katkı sağlıyor.

Doğayla iç içe bir noktada projelendirilen proje, İstanbul Boğazı'nın temiz sularını taşıyan ve projeyi boydan boya kat eden, Sadabad Deresi'yle de emsalsiz bir nitelik kazanıyor.

Proje içinden geçen doğal derenin etrafında oluşturulacak yaşam alanlarıyla da eşsiz bir alan oluşturularak bölgeye de canlılık katacak.

Konut bloklarının yanı sıra ofis, alışveriş ve yaşam alanlarıyla da İstanbulluların buluşma noktası olacak Vadistanbul, Ayazağa'nın yeni bir merkez olmasını sağlıyor.

Proje Hakkında

 • Yapımcı Firmalar: Artaş Grubu, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat
 • Lansman Tarihi: 6 Aralık 2012
 • İnşaat Alanı: 1.100.000 metrekare
 • Arsa Alanı: 424.000 metrekare
 • Mimarlık Ofisleri: İki Design Mimarlık ve SOM Architecture
 • Yatırım Bedeli: 1 milyar 500 milyon TL
 • İlk Etabın Yatırım Maliyeti: 300 milyon TL
 • Toplam Konut Sayısı: 3.000
 • Ticari Alanlar: Vadi İstanbul'da toplam 55 bin metrekarelik alışveriş merkezi, ve 700 metre uzunluğundaki cadde üzerinde yer alan 28 bin metrekarelik cadde mağazaları, restoranlar, 240 bin metrekare ofis alanı ile 48 bin metrekare toplam alana sahip 5 ve 4 yıldızlı oteller bulunacak.
 • İlk Etaptaki Konut Sayısı: 1.111
 • İlk Etaptaki Blok Sayısı: 8
 • Etapların Konsepti: İlk etap 8 blokta 1.111 konuttan oluşuyor. İkinci etap projenin yer aldığı vadinin kuzeyinde yer alıyor ve projeyi içerdiği fonksiyonlarla eşsiz bir konsepte dönüştürüyor. Projenin kalbi konumundaki etapta yüksek donatılı ofis alanları, alışveriş merkezi, cadde mağazaları ve oteller bulunuyor. Vadistanbul'un üçüncü ve son etabı ise konut ve ofis alanlarından oluşuyor.
 • Proje Bitiminde Yaşayacak Kişi Sayısı: Vadistanbul'un teslimleri tamamlandıktan sonra proje genelinde ortalama 35 bin kişi yaşayacak.
 • Ulaşım: Proje dahilinde Türkiye'nin ilk özel metrosu da Vadistanbul'un içinden geçecek. Vadi İstanbul'a özel olarak inşa edilecek olan metro, şehrin metro ağına bağlanacak. Proje bu özelliğiyle de dünyaya örnek teşkil edecek nitelikte bir değere sahip. Vadistanbul, TEM, Metro ve üçüncü köprü yolu bağlantısıyla da her yöne ulaşım imkanları sunabilen, ender bir yaşam merkezi olacak.
 • Sadabad Deresi: Doğayla iç içe bir noktada projelendirilen Vadi İstanbul, İstanbul Boğazı'nın temiz sularını taşıyan ve projeyi boydan boya kat eden, Sadabad Deresi'yle de emsalsiz bir nitelik kazanıyor. Proje içinden geçen doğal derenin etrafında oluşturulacak olan yaşam alanları benzersiz bir keyif sunarken bölgeye de renk ve canlılık katacak.
Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Omer Yilmaz / 29 Mayıs 2013, 08:59
Bu projenin rendırlarında Skyland yok; Skyland'ın rendırlarında ise bu proje yok. Oraları yeşil olarak göstermeyi tercih etmiş mimar ve geliştiricilerimiz.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler