+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Emek Protestosuna Sert Müdahale!

8 Nisan 2013, 07:40
  defa okundu.

Protesto eylemine polis müdahale etti. Olay sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Sinemaseverler gözaltına alınanların serbest bırakılmaları için Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde uzun süre alkışlı protesto gerçekleştirdi.

Emek Sineması'nın yıkımının durdurulmasını isteyen sinemaseverler polisin tazyikli su ve biber gazlı saldırısına maruz kaldı. Aralarında Tuncel Kurtiz, Derya Alabora, Ahmet Mümtaz Taylan, Onur Ünlü, Erden Kıral, Devin Özgür Çınar, Aslı Özge, Seren Yüce gibi sinema dünyasının tanınmış isimlerinin yer aldığı eylemcilere biber gazı ve tazyikli su ile yapılan mudahale sonrası yönetmen Erden Kıral fenalaşırken, sinema yazarı ve İstanbul Film Festivali FIBRESCI jüri üyesi Berke Göl'ün yanı sıra Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek ve Mehmet Ferit Aka gözaltına alındı.

Saat 16.00'da Taksim Meydanı'nda toplanan sinemaseverler yürüyerek Ekmek Sineması'nın olduğu Yeşilçam Sokak'a geldiler. Sokağın polis tarafından kapatılması üzerine girişte basın açıklaması yapan eylemciler arasında yer alan Costa-Gavras, Ahmet Mümtaz Taylan, Serra Yılmaz, Derya Alabora birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Emek Sineması'nın olduğu sokağa girmek isteyen eylemcilere polis izin vermeyince bekleyiş başladı. Sokağa girmek isteyen kalabalık sloganlar atarken polisin müdahalesi geldi. Eylem İstiklal Caddesi 'nde devam ederken, biber gazı kunlanan polis, cadde boyunca tazyikli su sıkarak kalabalığı dağıttı.

Öte yandan çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, Berke Göl ve gözaltına alınan 3 kişinin Taksim İlkyardım hastanesinde muayene edildiği bildirildi.

BEYOĞLU EMNİYETİ ÖNÜNDE BEKLEYİŞ

Çoğunluğunu eyleme katılanların oluşturduğu yaklaşık 200 kişilik bir grup Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü binasının önüne gelerek, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını beklemeye başladı. Emniyet önünde bekleyen grupta İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Rıza Kocaoğlu, İlksen Başarır, Derya Alabora, Özcan Alper Nevin Özgür Çınar gibi isimler de yer aldı. Gözaltına alınan Berke Göl, Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek ve Mehmet Ferit Aka adliyeye sevkedilirlerken Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde bekleyen kalabalık grup da sessizce dağıldı.

İKSV'DEN AÇIKLAMA

Istanbul Film Festivali'nin konugu olarak Istanbul'da bulunan yonetmenler Costa-Gavras, Mike Newell, Marco Becchis ile Jan Ole Gerster'in yani sira Turkiye'den bircok yonetmen ve oyuncu ile yerli ve yabanci bircok sinema yazarinin da katildigi yuruyuste, Emek Sinemasi'nin sokagina girmek isteyenlere mudahalede orantisiz guc kullanilmistir.

Istanbul'un kulturel hafizasina sahip cikmaktan baska dusuncesi olmayan sinemaseverlere yapilanlari kiniyoruz.

Istanbul Kultur Sanat Vakfi

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler