+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

İstanbul Tasarım Bienali'nde Görev Değişikliği

18 Mart 2013, 14:34
  defa okundu.

İKSV tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’nin direktörlüğünü yürüten Özlem Yalım Özkaraoğlu görevini, 2010 yılından bu yana İKSV’de Yurtdışı Projeler Direktörü olarak görev alan Deniz Ova’ya devrediyor.

İstanbul Tasarım Bienali'nde Görev Değişikliği

İstanbul Tasarım Bienali direktörlüğünü 2010 yılından bu yana yürüten ve tasarım alanındaki iş ve projelerine devam etmek üzere görevinden ayrılan Özlem Yalım Özkaraoğlu, Danışman ve Danışma Kurulu üyesi olarak İstanbul Tasarım Bienali'ne katkıda bulunmaya devam edecek. Bienalin direktörlüğünü, 2007 yılından bu yana İKSV ekibinde yer alan Deniz Ova üstlenecek.

Almanya'nın Stuttgart kentinde doğan Deniz Ova, Stuttgart Üniversitesi Siyaset ve Dilbilimi bölümünden mezun oldu. Stuttgart Devlet ve Şehir Tiyatrosu'nda çeşitli prodüksiyonlarda yönetmen yardımcısı olarak çalıştıktan sonra Stuttgart'ta festival etkinliklerinin yönetimi ve organizasyonunda yer alan Ova, 2005 yılında İKSV'nin düzenlediği "Şimdi Stuttgart" festivalinde, konuk ağırlama yöneticisi olarak çalıştı. 2007 yılında İstanbul'a yerleşerek İKSV'nin yurtdışı projelerinin yönetimini üstlenen Deniz Ova, vakfın Avrupa kentlerinde düzenlediği festivaller ve etkinliklerin (Türkiye - Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıl kutlamaları çerçevesindeki ortak yapımlar, 2012, Şimdi Now İsveç ve Danimarka, 2011, Anna Lindh Vakfı Türkiye Ağı koordinasyonu ve etkinlikleri, Spot On: Turkey Now, Viyana 2009, Türkei im Augenblick Viyana 2008, Frankfurt Kitap Fuarı Konuk Ülke Türkiye Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, 2008) programlama ve organizasyonunu gerçekleştirdi. Festivallerin yanı sıra Venedik Bienali Türkiye Pavyonu ve Cité Internationale des Arts Türkiye Misafir Sanatçı Programı'nın da koordinatörlüğünü yürüten Ova, 2009 yılında, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner'in Amsterdam Şehir Konseyi Sanat Danışmanlığı'na aday gösterilmesinin ardından, Görgün Taner ve akademisyen Deniz Ünsal ile birlikte Amsterdam'ın kültür ve sanat sahnesinin değerlendirildiği bir rapor da hazırladı. 2013 yılında İstanbul Tasarım Bienali'nin direktörlüğünü üstlenen Deniz Ova, 2010 yılında bu yana İKSV'de Yurtdışı Projeler Direktörlüğü'nü yürütüyordu.

18 Ekim-14 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2. İstanbul Tasarım Bienali'nin kavramsal çerçevesi 2013 Kasım ayında düzenlenecek bir basın toplantısıyla açıklanacak.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler