+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Yenikapı Arkeopark Alanı'nın Kaderini Hangi Proje Belirleyecek?

30 Haziran 2011, 17:00
  defa okundu.

"Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark Alanı Uluslararası Proje Daveti" basın toplantısı 30 Haziran 2011 tarihinde Marmaray Tüp Raylı Geçiş Hattı inşaat alanında gerçekleştirildi.

Yenikapı Arkeopark Alanı'nın Kaderini Hangi Proje Belirleyecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında proje daveti hakkındaki detaylar açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ortaklığında yürütülen proje, tarihi ve kültürel mirasın korunması konusunda atılmış önemli bir adım olarak görülüyor.

Konuşmasına İstanbul'un, medeniyetler şehri olarak dünya çapındaki konumundan bahsederek başlayan Topbaş, İstanbul gibi tarihi, kültürel, doğal birçok değere sahip bir kentin bu değerlerinin gün yüzüne çıkarılması gerektiğini dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dünyada ilk defa arkeolojik bir kazıya destek veren belediye olduğuna değinen Topbaş, 8.500 yıldır var olan değerlerin bu proje ile gün yüzüne çıkacağını belirtti. Bu süreçte, konuda uzman kişilerin gerekli katkıyı sağlayabilmelerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Topbaş, Marmaray'ın bitiş tarihi ile bu projenin hayata geçirileceğini söyledi.

Yenikapı Transfer Merkezi inşaatında ortaya çıkan arkeolojik bulguları sergilemek üzerek ortaya çıkan Arkeopark Projesi için 7 mimari ekip proje sürecine davet edecek. Yapılan başvurular arasından elenen 7 farklı proje, seçici kurul tarafından değerlendirilerek uygulanacak olan proje belirlenecek.

Proje Konusu ve Amacı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark Alanı Projesi "Kentsel Uygulamalar ve Kültürel Mirasın Korunması" başlığı altında hayata geçirilen en önemli projelerden biri. Marmaray, Metro ve İDO terminalini birleştirecek olan Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark Alanı oluşturulmak üzere, ulusal ve uluslararası mimarların proje çalışmalarının değerlendirileceği proje daveti gerçekleştiriliyor.

Günde ortalama 1.700.000 kişinin geçeceği dev bir kesişme noktasına dönüşecek olan Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark Alanı ile öncelikle, kentin çehresine uyumlu ve çağdaş bir transfer noktası olmakla kalmayıp Dünya Tarihi ve Kültürel Mirası açısından önemli arkeolojik buluntuların arşivlenip sergilenebileceği, bilimsel çalışmaların yapılabileceği ve destek programlarını da hayata geçirilebileceği bir yapı hedefleniyor.

Başvuru Koşulu
Toplam 30,09 hektar alana kurulu Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Projesi hakkında davet edilecek olan ekipler; ilgili meslek odalarındaki kayıtlarını tescil edebilen en az bir mimar, bir şehir plancısı ve bir peyzaj mimarı bulundurmak zorunda. İlgili mühendislik ve bilim dallarından uzman kişileri de ekibinde bulundurabilen ulusal ya da uluslararası ekipler tek başlarına ya da konsorsiyum ile katılabilir. Seçici kurulun yapacağı ön elemede Ekip Yapısı, Proje Yaklaşımı ve Ekip Portfolyosu olmak üzere üç adet temel kavram değerlendirilecek. Söz konusu "Ön Seçim Yeterlilik Koşulları"nı sağlayanların, "belgeleri" ve "portfolyoları"nı içeren "Başvuru Dosyalarını" en geç "14 Temmuz 2011" günü saat:20.00'a kadar www.yenikapiurbandesign.com web sayfası aracılığıyla kayıt yaptırarak, idareye ulaştırmaları gerekiyor. İdare ile ilişkilerin yürütülmesi açısından, ekipten bir kişinin "Ekip Temsilcisi" olarak belirtilmesi gerekiyor.

Değerlendirme
Ön seçimde Proje Seçici Kurulu, Danışma Kurulu ve Çalışma Kurulu, katılımcıların başvurularının proje için uygunluğunu değerlendirilecek ve 7 mimari ekip davet edilmek üzere belirlenecek. Değerlendirme sonucunda, Ön Seçim Yeterlilik koşullarını sağlayan 7 adaya, proje teminine katılımları için bir "Davet Mektubu" ve "Proje Tasarım Rehberi" iletilecek. Proje teminine katılmayı onaylayan mimarlık ve kentsel tasarım bürolarının teslim edecekleri projeleri, uluslararası bir komite olan Seçici Kurul üyeleri tarafından değerlendirilecek ve son olarak aralarından bir proje
seçilecek.

Başvuru Takvimi
Seçici Kurul, 14 Temmuz 2011 tarihine kadar yapılacak olan başvuruları değerlendirecek ve 21 Temmuz 2011 tarihinde davet edilecek mimarları ilan edecek. Proje için gerekli Proje Tasarım Rehberini 27 Temmuz 2011 tarihinde alacak olan davetli mimarlar sunumlarını yapmak üzere 14 Kasım 2011 tarihinde Kurul karşısına çıkacak. Kurul 15 Kasım 2011 günü seçilen mimarı ve projesini açıklayacak.

İlan: 17.06.2011
Ön Seçim Yeterlilik Başvurularının kabulü: 17.06.2011 – 14.07.2011
Çalışma Kurulu/Raportörlük Değerlendirmesi: 14.07.2011 – 18.07.2011
Seçici Kurul'un Değerlendirmesi: 18.07.2011 – 21.07.2011
Davetli Mimarların İlan edilmesi: 21.07.2011
Davetli Mimarlara Proje Davet Mektubu'nun Gönderilmesi: 21.07.2011
Yer Görme ve Design Brief'in Davetli Mimarlar'a teslimi: 27.07.2011
Soru-Cevap için son gün: 28.09.2011
Proje Teslimi: 14.11.2011
Davetli Mimarların Sunumları: 14.11.2011
Değerlendirme Kurulu Değerlendirme Toplantıları: 15.11.2011
Sonuçların Bildirimi (Basın Toplantısı): 15.11.2011
Ödül Dağıtımı: 15.11.2011
Proje Sergisi: 21.11.2011

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Omer Yilmaz / 30 Haziran 2011, 19:45
Bu metinde de yarışma kelimesi geçmiyor. Şöyle bir durum var önce 7 mimar seçiliyor (seçim) sonra 7 mimar arasından uygulanacak olan proje belirleniyor (yine seçim).

Bu bir yarışmadır. Bundan korkması gereken yarışmayı açması gerekenler değildir bence. KİK'nun ilgili yönetmeliği çeşitli sorunlar barındırıyor. Bu kısa yorum kutusu uzun yorumun yeri değil ama temel tespiti yapmadan geçemiyorum.

Korkma be Murat Vefkioğlu korkma Sayın Başkan! Bu bir yarışmadır. Artık alternatif üretim modelleri aramanın zamanı gelmiştir ve bu projede bu arayışın bir parçasıdır.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler