+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Çamlıca Cami Yarışması'nda Birincilik Yok

Yarışma No: 201106
Yarışma No: 201208
Kaynak: Hürriyet
15 Kasım 2012, 13:20
  defa okundu.

Hürriyet'in haberine göre Çamlıca Cami Projesi yarışmasında birinci çıkmazken, iki proje ikinciliği paylaştı. Yarışmayı açan kurumdan resmi bir açıklama yapılmadı.

Çamlıca Cami Yarışması'nda Birincilik Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'un silüetine ve kent dokusuna uygun, Osmanlı Türk mimarisi üslubunu yansıtacak, gelenekten geleceğe uzanacak ve kentin sembollerinden biri olacak cami için "Çamlıca yeni silüetinin mimarını arıyor" adıyla düzenlenen yarışmaya, 62 proje başvurusu yapıldı.

Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman'ın jüri başkanlığını yaptığı 7 kişilik heyetin değerlendirdiği projeler, önce 40'a, daha sonra 20'ye düşürüldü.

Kasım ayındaki son değerlendirme toplantısının ardından yarışmanın kazananları belli oldu. Yarışmada, hiçbir proje birinciliğe layık görülmezken, birinciye verilecek 300 bin lira para ödülü sahipsiz kaldı.

İkinciliği iki kişi paylaştı

Yarışmada, iki proje ikinciliğe layık görüldü. Proje sahipleri, toplam 225 bin lira parayla ödüllendirildi. Yarışmada ayrıca 25'er bin lira verilecek 5 mansiyon ödülünün sahipleri de belli oldu. Jüri tarafından belirlenen camilerden hangisinin yapılacağını ise İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği belirleyecek.

Görüntü kirliliğine kuleli çözüm

Çamlıca Tepesi'nde görüntü kirliliğine neden olan vericilerin de kaldırılması için televizyon ve seyir kulesi yapılmasına karar verilmiş ve 2011'de yarışma düzenlenmişti. Yarışmayla, Küçük Çamlıca Tepesi üzerine, İstanbul'un siluetine uygun, 340 metre yüksekliğinde kule tasarlanacak.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Talha Gencer / 19 Kasım 2012, 19:10
Bu yapılan şeye proje demeyi zul addediyorum. Bu bir okul projesi olsaydı sınıfta kalmıştı.
 
İsmail Tandoğan / 15 Kasım 2012, 17:35
Yarışma sonuçlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://rktr.co/XcFHkg
Tüylerim ürperdi. Bir insan Yeni Cami'yi Sultanahmet'i bire bir kopya ederek nasıl olur da bir yarışmaya "Mimar" kimliğiyle katılır. Daha da vahimi ödül alır. Utanıyorum!
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler