+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Bir Yarışmanın Düşündürdükleri: Proje Neden Yapılır?

1 Aralık 2016, 08:53
  defa okundu.

Proje çizmenin resim çizmekten farkı inşa edilecek olmasıdır.

Bu sebeple mimarlık, kerameti kendinden menkul önermeler üzerinden yolunu çizmektense bağlayıcılığı olan gerçeklikler üzerine kurulmuş uzlaşmalardan beslenmeyi tercih eder.

Şüphesiz öncü (avant-garde) mimari proje önerileri de yeni ufuklar açması ve devamında yeni tartışma-uzlaşma alanları yaratması açısından önemlidir fakat güçlü söylemlerini koruyarak inşa edilebilmeleri ancak içinde üretildikleri ortamın mevcut uzlaşmalarının gerçekliklerini taşımalarıyla mümkündür. Aksi takdirde bir gerçekliğe dönüşmesi mümkün olmayan düşünme araçları olarak kalacaklardır ki bu durumun dahi yarışmalar bağlamında önemli bir karşılığı vardır.

Mevcut koşullar içinde düşüncelerini koruyarak inşa edilmeleri mümkün olamayan fakat ufuk açıcı ve ilham verici duruşlarından bahsetmeden geçmenin de haksızlık olacağı düşünülen projeler için tam da adı üzerinde "mansiyon" (Mention: ing. söz etmek, bahsetmek) ödülleri bulunmaktadır.

Yarışma jürilerinin en güçlü düşüncenin ya da projenin seçilmesinden daha hayati bir sorumlulukları varsa o da herhalde inşa edildiğinde de kağıt üzerindeki değerlerini taşıyabilecek yapılarla taşıyamayacak olanlar arasındaki ayrımı gözetebilmeleri olmalı.

Bir projenin çok güçlü düşünceleri nedeniyle seçilip jürinin bahsettiğimiz ayrımı gözetememesinden kaynaklanan nedenlerle inşa edilme sürecinde bu duruşunu askıya almak zorunda kalması hem proje müellifi, hem yarışmayı açan idare, hem de diğer yarışmacılar açısından en kibar ifade ile hayal kırıklığına sebep olacaktır.

Her şeye rağmen yarışmayla proje üretilmesinin arkasında durmanın gerekliliğini savunuyoruz.

Fakat bu ortamın inanılırlığını, güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini korumak için jüri üyelerinin de en az yarışmacılar kadar sorumluluklarının farkında olmalarını ve ciddiye almalarını diliyoruz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Atıl Aggündüz / 3 Aralık 2016, 13:39
Neden anonim yazdınız?
 
Cem Çakaloğlu / 1 Aralık 2016, 19:24
Yine sinirlendi.
 
Omer Yilmaz / 1 Aralık 2016, 17:43
Bu kadar genel ve hızlı yazıldığı belli olan, Selçuk Yarışması'nın tartışmalarının bir yorumu olarak gördüğüm bir yazının Arkitera'da Görüş olarak yer bulması bence çok ama çok garip.
 
 
30 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Görüşler