+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Biz Sizi Çok İyi Anladık!

10 Mart 2015, 11:56
  defa okundu.

Arkitera.com V5'in ilk anket sonuçlarını hızlıca değerlendirelim...

Biz Sizi Çok İyi Anladık!

Sosyal medya hesaplarımız üzerinden sıklıkla görebileceğiniz "Arkitera gibi bir kurumdan beklemezdim!" imajları aslında bizim için çok diriltici bir eleştiriden kalma eski bir anektod. Biz ekip olarak tüm eleştirilerinizi dikkate alıyor ve kendimizi geliştirmek adına bir fırsat olarak görüyoruz.

15 yıl içerisinde yayın kadromuzun değişmesi, büyüyüp küçülmesi, sürekli yeni fikirlerin çıkması elbette normal. Fakat uzun süredir Arkitera.com'un yayın anlayışını oturmak için beyin fırtınaları yaptığımızı söylemek mümkün. Bunun meyvelerini de aldığımızı görüyoruz... Öncelikle sizlere bunun için teşekkür ederiz.

Bizler bu değişimi hala şekillendirmeye çalışırken okuyucularımızın da fikirlerini almak adına Wedgies üzerinden 5 soruluk ufak bir anket yaptık. Bu anketin sonuçlarını sizlerle paylaşmak isterim.

İstediniz 5 Yaptık!

Yeni yayın döneminde kendimizi hangi yönde geliştirmemiz gerektiği, okuyucunun Arkitera.com'dan beklentisi bizim için çok önemli bir veridir. Bu doğrultuda sorduğumuz sorumuzu yanıtlayanların %38'i uluslararası mimarlık gündemine dair daha fazla içerik görmeyi beklediklerini belirtmiş, ki bu beklediğimiz bir yanıttı.

Burada bir noktaya değinmekte fayda görüyorum. Kimi zaman yabancı yayınların bilgiye erişimi ve insan kaynağına kıyasla doğru bir yolda olduğumuzu görüyoruz. Fakat Türkiye mimarlık ortamı tabii ki bizim öncelikli ilgi alanımız olmaya devam edecek. Belirtmek istediğim nokta ise Türkiye'den yayın yapan bir yayın olarak Türkiye mimarlık ortamına ilşkin gündemi takip etmenin, uluslararasına oranla gitgide daha zor olması. Projeye ilişkin gelişim süreçlerine dair bilgilendirmeler yapmak, yayıncının projeye erişimini mümkün kılmak hatta bunu tasarım sürecinin bir parçası haline getirmek kaliteli fiziksel çevrenin bir parçası. Bu şekilde şeffaf bir tasarım sürecinin yürütülebileceğine ve mimarlık ortamının gelişebileceğine ve bizim bu sürece katkı sağlayabileceğimize inanıyoruz. Bizim için doğru yayıncılık sadece bitmiş bir projenin görsellerini yayınlamaktan ibaret değil.

Bu oranlarla kıyasladığımız bir diğer sonuç "kent gündemine" ilişkin aldığımız yanıtlar oldu. Elbette ulusal yayınların kente olan ilgisinin farkındayız ve bu bizi çok mutlu ediyor. Fakat yayının kendine misyon edindiği hedeflerden biri, hızlı kent yayıncılığı yapmak ve bunun yanında ulusal yayınların sektörel anlamda dolduramadığı boşluğu doldurmak. Yeni yayın anlayışımıza göre hızla değişen güncel içerisinde sıkça yer bulan kent ve mimarlık haberlerini etraflıca ele almak, sadece bir gündem maddesi olmaktan çıkarmak, gelişimini tarihsel süreçte araştırmak ve gelişmelerin kente etkilerini tartışmaya açmak olarak özetlenebilir.

Ufak anketimizden çıkan bir diğer önemli sonuç "proje sayısının yeterli olup olmayışına" ilişkin oldu. Arkitera.com olarak sadece proje yayını değil ayrıca söyleşi, haber, ürün tanıtımı, kariyer gibi farklı içeriklerden oluşan bir yayın olarak, proje bölümünde sunduğumuz içeriğin geliştirilmesi gerekliliğini bu güne kadar gündemimize almadığımızı belirtmem gerek. Fakat söz konusu sorunun cevabı %80 oranla "yeterli değil" olunca haftada 3 olan proje sayımızın haftada 5'e çıkacağını belirterek, bizi bu konuda uyardığınız için teşekkür etmek isterim.

Fakat "proje ve haber yayınlamak yetmez" dediğinizi duyar gibi olduk. "Mimarlık eleştirisi" isteriz diyenlerin oranının %55'i bulduğu anketin, kafamızda yeni bir ampül yaktığını ve en kısa sürede bununla ilgili bir çözüm sunacağımızı da belirtmek isterim.

Cevapları ile katkılarını sunan herkese teşekkür ederiz. Her zaman eleştiri ve görüşlerinizi bekliyoruz.  [email protected]'a mail atarak bize ulaşabilirsiniz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
30 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Görüşler