+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

WBA Tartışma Forumu: Brüksel / İstanbul

7 Kasım 2012, 15:03
  defa okundu.

Paneller, 15-16 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul Modern'de gerçekleşiyor.

WBA Tartışma Forumu: Brüksel / İstanbul

Cedric Libert, Djamel Klouche ve Sinan Logie'nin küratörlüğünü yaptığı tartışma forumu çağdaş metropol riskleri için çeşitli fikirler ve yaklaşımlar ile yüzleşmek amacıyla Brüksel ve İstanbul'un dönüşüm süreçlerini farklı katmanlar kavramıyla bağlantılı olarak ele alacak. Son yılların, ağırlıklı olarak iki hareketin ortaya çıkışına tanıklık ettiği gözleniyor: İlki, çizim yoluyla kenti şekillendirme fikri ve nesnelleştirilmiş unsurların anlaşılmasıyla bağlantılı. Bu yaklaşımda, büyük ölçekli kentsel formlar önem kazanıyor. Diğeri ise, yerel olanaklar ve vatandaşın talebine öncelik veren bir kent yaratmak amacına bağlı olan katılımcı bir yaklaşım. Bu tartışma forumu, bu iki farklı yaklaşıma vurgu yaparken, bu iki vizyonu birbirinden tamamen ayırıp karşı çıkmanın boşuna bir uğraş olacağı düşüncesinden hareketle, kent sorunlarını birden fazla araç ile ele almanın uygun olacağı önermesini ortaya koyuyor. Kent meselesini birbirine zıt stratejiler yerine, birbirinden ayrım gösteren stratejilerle birlikte ele alıyor (yukarıdan aşağı yerine aşağıdan yukarı); ve sahneyi yakın zamanda Brüksel ya da İstanbul'da bu konuyla ilgili kamusal tartışmalara katılan ve her iki şehirde kendi yöntemleriyle şehir için projeler üretmiş olan kişilere bırakıyor.

Program

Birinci gün - 15 Kasım Perşembe, 14.00-18.00
14.00 Açılış Konuşması - Aurore Boraczek (WBA Yöneticisi)

14.05 Giriş - Cédric Libert (Mimar eğitmen ve küratör, Brüksel ve Paris)

14.30 Büyük Ölçekte Kentsel Formlar - Bas Smets (Bureau Bas Smets, Peyzaj Mimarlığı ve ISACF La Cambre, Brüksel), Bertrand Terlinden (ISACF La Cambre, Brüksel), Nicolas Firket (NFA, Brüksel) ve Yrd. Doç. Dr. Eda Yücesoy (İstanbul Şehir Üniversitesi, Istanbul)

16.00 Ara

16.30 Katılımcı Yaklaşım - Thierry Decuypere (V+, Brüksel), Pierre Blondel (Pierre Blondel Architectes, Brüksel), François Schreuer (urbAgora, Liege) ve Korhan Gümüş (İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı)

İkinci Gün: 16 Kasım Cuma, 14.00-18.00
14.00 Açılış Konuşması - Chantal Dassonville (Wallonia-Brussels Federasyonu Mimarlık Birimi Yöneticisi)

14.05 Yönetim - Olivier Bastin (Brüksel Başkent Bölgesi Yüksek Mimarı, L'Escaut'un kurucusu), Asu Aksoy (İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Rotterdam Bienali, İstanbul test-alanı eş küratörü) ve Şerif Sayın (Kamu Yönetimi Uzmanı, Istanbul)

16.00 Ara

16.30 Sonuç - Djamel Klouche (Mimar, kent plancısı ve eğitmen, AUC, Paris)

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 15 Kasım 2012
Bitiş: 16 Kasım 2012
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler