+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Bauhaus Sahne Tasarımı / Bauhaus Bühne

16 Ocak 2019, 12:00
  defa okundu.

"Bauhaus'un 100. Yılı Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen ve Tuğyan Aytaç Dural'ın konuşmacı olarak katılacağı program, 13 Şubat 2019 günü saat 19:00'da İzmir Mimarlık Merkezi'nde yapılacak.

Bauhaus Sahne Tasarımı / Bauhaus Bühne

Etkinliğin tanıtım metninden:

Bauhaus tasarım tarihinin en önde gelen kurumlardan biridir. Zamandan bağımsız ve evrensel bir dili tanıtma açısından önemi yadsınamaz. Satır aralarında kalan esas değeri, ne yazık ki gözardı edilmiş ve günümüzdeki takipçileri çağdışı olmakla suçlanmıştır (!). Oysa Bauhaus 'güncelleştirmeyi' teşvik eden öncü bir rol oynar. Oskar Schlemmer tarafından açılan ve yönetilen Tiyatro Atölyesi ise bu karşı argümanın hala canlı bir kanıtıdır. Bu sunum kapsamında yazar, tasarım eğitiminin başlangıcında, kült sahne performanslarından birinden, Triadik Bale'den, esinlenerek gerçekleştirilmiş olan çeşitli eğitim deneyimlerini sunmayı amaçlamaktadır.

Gropius'un deyimiyle "Bauhaus'un en temel kurallarından biri, öğretmenin kendi yaklaşımının asla öğrenciye dayatılmaması; tam aksine, öğrencinin taklit etme girişiminin acımasızca bastırılması gerektiği talebidir"*. Bu bağlamda, Triadik Bale, özellikle sanat / tasarım ve mimarlık dallarındaki başlangıç eğitimi için eğlenceli bir zemin hazırlar. Tasarımın temel ilkelerini tamamen farklı bir ortam aracılığıyla aktarmak, 'taklit' ten özgürleştirilmiş tasarım dilinin temellerini tartışma imkanı sunar.

(*) Gropius W., 'BAUHAUS TİYATROSU', düzenleyen Gropius W. ve Wensinger AS, John Hopkins Üniversitesi Yayınları, Baltimore ve Londra, 1961

Girişin ücretsiz olduğu etkinlik, Ernst Reuter Girişimi'nin desteği ve İzmir Mimarlık Merkezi iş birliği ile düzenlenmektedir. Etkinlik dili Türkçedir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 13 Şubat 2019 19:00
Bitiş: 13 Şubat 2019 21:30
Kent: İzmir
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler